Германските бизнес нагласи се влошиха през януари по-рязко от очакваното, тъй като втората силна вълна на коронавирусната пандемия преустанови временно възстановяването на водещата европейска икономика.
Това показват резултатите от последно бизнес проучване на икономическия институт Ifo, които сякаш потвърждават очакванията, че новите строги противоепидемични мерки, които бяха удължени поне до средата на февруари, ще се отразят негативно на бизнеса, макар и не толкова силно, колкото по време на първия Covid локдаун през миналата пролет.
Индексът на института Ifo, базиран на месечно проучване сред около 9 хиляди компании и определящ нивото на бизнес климата в Германия, се понижи през януари до 6-месечно дъно от 90,1 пункта спрямо 92,2 пункта в края на 2021 г. и при осреднени пазарни очаквания за по-скромно влошаване към 91,8 пункта.
Трябва да се има предвид, че при първия противоепидемичен локдаун в страната през април 2020 г. Ifo индексът се срина до 74,3 пункта, отбелязвайки рекорден месечен спад и най-ниско ниво от Обединението на Германия през 1990 година.
Индексът, измерващ текущите бизнес условия, се понижи през януари до 89,2 пункта от 91,3 пункта месец по-рано, докато индексът на Ifo института за бъдещите бизнес очаквания през следващите шест месеца спадна до 91,1 от 93,0 пункта, което е знак за подновяване на икономическия песимизъм с оглед на втората вълна на пандемия от Covid-19 и свързаните с нея рестриктивни мерки.
"Втората вълна на коронавируса временно сложи край на възстановяването на германската икономика“, коментира последното проучване президентът на Ifo Клеменс Фюест.
Безпрецедентните правителствени стимулиращи мерки спомогнаха за намаляване на шока от пандемията в Германия през миналата година, когато икономиката се сви с 5,0%, което беше по-слаб спад спрямо този, отбелязан по време на световната финансова криза през 2009 г.
Федералната немска статистика ще публикува в петък (29-и януари) експресни данни за БВП на Германия през четвъртото тримесечие на 2020 г., когато вече бяха в сила някои от ограничителните противоепидемични мерки.
През миналата седмица обаче канцлерът Ангела Меркел и лидери на отделните немски региони се договориха да удължат локдаунда в страната до средата на февруари с оглед на трудната борба с втората вълна на коронавирусна инфекция.
Икономистът в института Ifo Клаус Волрабе отбеляза, че германската икономика ще стагнира през първото тримесечие на годината.
"Германската икономика започва годината със слабо бизнес доверие“, каза Волрабе, добавяйки, че забавянето на доставките на ваксини срещу Covid-19 увеличава несигурността.
Според Томас Гитцел, икономист от VP Bank, цитиран от Ройтерс, първото тримесечие ще бъде трудно за германската икономика. Той също така каза, че "добре представящият се производствен сектор няма да може да предотврати свиването на германската икономика през първото тримесечие, тъй като загубите в сектора на услугите са твърде големи заради наличния локдаун".