Китай прие радикална реформа на избирателната система на Китай, съобщава БТА, като цитира агенция Синхуа, която разпространи кратка информация, в която се казва само, че президентът Си Цзинпин е одобрил новото законодателство и е подписал съответните укази.
Реформата бе наложена на Хонконг без да бъде искано мнението на неговия парламент (Законодателният съвет), след като постоянният комитет на Общокитайското събрание на народните представители (еднокамарния китайски парламент) гласува единодушно в подкрепа на промените, които впоследствие бяха одобрени от президента на Китай, отбелязва Франс прес.
Промените предвиждат увеличаване на броя на депутатите в хонконгския парламент от 70 на 90. Само 20 от тях ще бъдат избирани с всеобщо гласуване, 40 ще бъдат назначавани от орган с пропекинска ориентация, а останалите 30 депутати ще бъдат определяни от обществени и професионални организации.
Досега половината от 70-те депутати в хонконгския парламент (35) бяха избирани с всеобщо гласуване.
За да се явят на избори за хонконгския парламент, кандидат-депутатите също така ще трябва да получат предварително одобрение от комисия в китайския специален административен район.
Реформата ще ограничи драстично присъствието на продемократичното движение в бившата британска колония, а целта на китайските власти е Хонконг, с население от 7,5 милиона души, да бъде управляван от "патриоти", посочва Франс прес.