Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пандемията трябва да се ръководи от епидемиолози и инфекционисти

Д-р Емануил Найденов: Сега постъпват пациенти в крайни терминални форми на заболяванията си

Най-засегнати са хората с онкологични болести и на централна и периферна нервна система

Д-р Емануил Найденов, неврохирург от университетска болница "Св. Иван Рилски"
Снимка: Личен архив
„По наши наблюдения в момента в болница постъпват пациенти в крайни терминални форми на своите заболявания, което ги прави нелечими. Отварянето на болниците за планови операции показа, че такива забавени лечения и диагнози в последен стадий се откриват както при онкологичните болести / независимо,че при тях не беше спирано лечението /, и при заболявания на централна и периферна нервна система, дегенеративни състояния на гръбначния стълб“, каза пред БНР д-р Емануил Найденов, неврохирург от университетска болница "Св. Иван Рилски", председател на Българското дружество по невроонкология и на Български лекари за ново здравеопазване.

„Целият хаос около опита за организация и контрол на т. нар. пандемия се отрази крайно негативно върху пациентите със злокачествени заболявания. Аз не мога да намеря медицинско обяснение за случаите, които сега виждам – имам двама пациенти от провинцията, мъже с първично заболяване на бъбреците, с отражение на гръбначния стълб и главния мозък, които заради забавено лечение постъпват в нелечимо състояние – диагноза им е първичен бъбречен тумор и двамата“, каза още специалистът.
Клиниката по неврохирургия на УМБАЛ „Св. Иван Рилски“
„Ние тепърва ще отчитаме завишена смъртност от други заболявания, които не са свързани със сезонни инфекциозни заболявания, с новия вирус, заболявания, които могат да се контролират и лекуват, и сега тази завишена смъртност е 23 на сто спрямо миналата година, поясни още д-р Найденов.

По думите му за времето на забраната за плановите операции те са лекували на ръба на закона пациенти с необратими неврологични дефицити на гръбначни заболявания.

„Така, че освен от новия коронавирус, много пациенти ще загинат от страха да не ходят на лекар. Все пак трябва да отбележим, че откакто има министър на здравеопазването лекар, все пак се положиха усилия онкологичните заболявания да не бъдат спирани от лечение и диагностика, подчерта неврохирургът.

УМБАЛ болница Св. Иван Рилски

Според д-р Найденов тепърва трябва да се преосмисли как да се действа по време на пандемия.

„Апелът ни е да се разчита на експертността. Това са епидемиолозите и инфекционистите. У нас така или иначе има планове за действие от миналия век как се реагира по време на епидемии, не е нужно да откриваме топлата вода. Всичко е в ръцете на министъра на здравеопазването, НОЩ беше опит да се имитира политическа ангажираност.

А това, че в новото Народното събрание има два пъти по-малко депутати лекари, в ситуацията на пандемия, при очевидното бягство от политическа отговорност при актуалните народни представители, ако ще се разчита на експертността на депутати като Мая Манолова и д-р Лъчезар Иванов, нещата са крайно зле!“, заяви д-р Найденов.

Той призова да се потърси експертно мнение за управление на пандемията от специалисти извън това Народно събрание, да се разчита на Национален експертен съвет по епидемиология и инфекциозни заболявания.

„Не им е работа нито на д-р Симидчиев, нито на проф. Чорбанов да се занимават с епидемиология или инфекциозни заболявания“, завърши неврохирургът.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени