Физици откриха, че мълнията произвежда неочаквано много окислителни молекули, които пречистват атмосферата от смог и други замърсители. Статия, описваща техните изследвания, е публикувана в научното списание „Science“.
„Благодарение на мълниите се образува много азотен оксид и други видове окислители: хидроксилен радикал (OH) и хидропероксилен радикал (HO2), които пречистват атмосферата. Ако нашите изчисления са верни, мълнията е отговорна за около 16% от тези молекули в атмосферата на планетата“, пишат изследователите.
В хода на своите изследвания физиците под ръководството на професора от университета в Пенсилвания Уилям Брун изучават данни от наблюдения на мълнии, направени от специализирания самолет на НАСА DC-8. Инструментите на борда наблюдавали не само светкавиците, но и как например се променя съставът на атмосферата по време на образуването на облак.
Брун и колегите му установяват, че вследствие на мълниите в атмосферата концентрацията на хидроксилен радикал (ОН) и хидропероксилов радикал (НО2) - много химически молекули - се увеличава рязко. Изчисленията показват, че техният източник са както видими мълнии, така и доста слаби, чиито проблясъци са практически невидими. Като се има предвид, че мълнията се появява доста често в гръмотевичните облаци, в резултат на това могат да се образуват много молекули хидроксилен радикал (OH) и хидропероксилен радикал (HO2).