Разпуснатият 45-и парламент беше фрагментиран и ялов. Липсваше му необходимата критична маса политически диалог и това предопредели кончината му, коментира пред Радио София Борислав Цеков, д-р по конституционно право, бивш народен представител (2001-2005).
Според него част от обясненията за случилото се са в ниската политическа култура. В подобна ситуация в България се наблюдава процес на политическа „африканизация“ - тя се превръща в племенно-кланово действие на вражда за контрол на власт и ресурси, с отричане на взамодействие в името на общото благо - както е в цивилизованите общества.
Според Цеков служебният кабинет е пъстър, добре съставен като индивидуалности, но му се възлагат прекалено много очаквания.
Заявките за ревизия или грандиозни реформи са неоправдани. Доброто, което може да свърши, е подготовката за важните решения, например за актуализацията на бюджета.
„Хората очакват подкрепа на бизнеса в тази ситуация. Дано политическите лидери бъдат мъдри и не се прахосат тези 2-3 месеца с несъществени действия", пожела Борислав Цеков.
Чуйте разговора с него.