Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Конгресът на САЩ също беше засегнат от хакерска атака с рансъмуер

Сградата на Конгреса в САЩ
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Технологичната компания iConstituent LLC, която предоставя основните услуги за членовете на Конгреса, беше обект на последната атака с рансъмуер вирус в Съединените щати, съобщи във вторник базираното във Вашингтон електронно издание за политически новини Punchbowl News.

Според онлайн изданието, нападението е оставило близо 60 офиса на Камарата на представителите без възможност да получават информация в продължение на няколко седмици.

Позитивната новина е, че главният административен директор на долната камара на Конгреса Катрин Шпиндор заяви, че "няма доказателства, че по-големите информационни системи на Камарата на представителите са били хакнати или компрометирани". Шпиндор обаче добави, че поредното хакерско нападение е знак за степента на проблема, който кибератаките създават и че тя се координира с компанията iConstituent за отстраняването на проблема.

Администрацията на Байдън повишава усилията си за борба с тези видове кибератаки, както чрез ангажиране на компании, така и на по-широката международна общност, докато федералните агенции сравняват предизвикателствата, с които се сблъскват атаките с рансъмуер, с тези, които са били в сила след терористичните атаки на 11 септември 2001 година.

По-рано през юни администрацията на Белия дом призова американските компании да увеличат киберсигурността на фона на "значителен" ръст на броя и размера на инцидентите с рансъмуер.

"Всички организации трябва да признаят, че нито един бизнес не е имунизиран срещу нападение с рансъмуер, независимо от неговия размер или местоположение. Призоваваме ви да подходите сериозно относно престъпленията с рансъмуер вирусите и да гарантирате, че вашата корпоративна киберзащита отговаря на заплахата", заяви заместник-съветникът по националната кибер сигурност и нововъзникващите технологии Ан Нойбергер.

В понеделник пък съветникът на Байдън по националната сигурност Джейк Съливан заяви пред репортери, че на среща във формата Г-7, американската делегация желае да бъде поставено началото на план за действие по отношение на борбата с кибератаките, включително разглеждане на проблема с криптовалутата, който "е в основата на трансакции с цел откуп".

Сред другите теми в дневния ред за киберсигурността на Г-7 са методите за колективно повишаване на стабилността и устойчивостта на защитата на страните срещу атаки с рансъмуер вируси и сигурни начини за споделяне на информация между държавите за естеството на заплахите.

Членовете на Г-7 ще обсъдят и правилния начин да се обърнат към държави като Русия и Китай, които приютяват хакерски групи и им позволяват да действат на тяхна територия.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени