"По-голяма дигитална свързаност между държавите е една от целите на инициативата "Три морета" и по време на Covid кризата темата доби ново измерение, нормалността едва ли ще се върне скоро, рискът от кибератаки се увеличи и отново се заговори за сигурноста на дигиталните услуги. Затова темата ще е един от ключовите приоритети на тази инициативи". Това каза пред БНР Надежда Нейнски, дипломат и бивш външен министър.
Започна срещата на върха на инициативата "Три морета"
"Три морета" - позитивите за Югоизточна Европа
Според Нейнски важен е интересът на включените в инициативата държави - България, Австрия, Хърватска, Чешката република, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Словакия и Словения:"Когато говорим за различни геополитически играчи, най-важното за всички нас е те да бъдат поставени в конкурентна среда, да има пазар. Ако говорим за енергетика - за да има енергийна независимост на държавите от Централна и Източна Европа, важно е да има диверсификация и на източниците, и на трасетата, тоест, да има конкурентна среда. Ако средата е конкурентна, цените на енергийните източници ще са различни, защото монополните цени винаги са по-високи".
В предаването "Нещо повече" Надежда Нейнски допълни:
"Тази инициатива е много амбициозна. Една такава инициатива би дала коренно различна перспектива за страните от Централна и Източна Европа. За Европа - да изпълни основната си цел, да е обединена и да живее в мир... Инициативата ще влезе на полето на конкуренцията, но за да се превърне в практическа инициатива, трябва да има ясен фокус. Трябва да е ясно как ще се структурира тази инициатива отвъд представителността и как ще се намери баланс между геополитиката и бизнеса".
Интервюто с Надежда Нейнски можете да чуете в звуковия файл.