Трагедията в Ламанша, където вчера се удавиха 27 мигранти при опит да достигнат британските брегове, породи голяма дипломатическа активност и от двете страни на протока и нови усилия за ползотворно британско-френско сътрудничество за решаване на проблемите.
Дори днес, след вчерашната трагедия, мигранти с надуваеми лодки продължават да прекосяват Ламанша. От вчерашните 27 жертви седем са жени, едната от които бременна, три деца и 17 мъже. Двама са оцелели – иракчанин и сомалиец, но са в критично състояние във френска болница, лекувани от хипотермия.
Пет души са арестувани във връзка с фаталната случка.
След първоначална размяна на взаимни обвинения Великобритания и Франция сега се опитват със съвместни усилия да решат проблема с миграцията през Ламанша.
"Ние не работим просто за да сложим край на тази криза, защото не ни е грижа или сме безсърдечни. Обединеното кралство има ясен и великодушен подход към търсещите убежище и бежанците. Да, хората трябва да идват тук по легален път и системата трябва да бъде справедлива, но основният проблем е следният: Прекосяването на Ламанша с малки лодки и изключително опасно и това, което се случи вчера потвърди страховете на мнозина от нас", посочи Пател.
Тя допълни, че по принцип търсещите убежище трябва да кандидатства в първата сигурна страна по пътя им.
Що се отнася до обвиненията, Лондон обвинява Париж, че не прави достатъчно, за да спре потока от мигранти, докато французите обвиняват британците, че не помагат достатъчно за покриване на разходите за пограничен контрол.