Програмата „Равнопоставеност и климатична справедливост“ на Българския фонд за жените дава възможност за участие на активни хора и лидери от местните общности в опазването на планетата, преодоляването на климатичните промени и адресиране на социалните неравенства.
Проектът „Климатичните промени и здравето на жените“, който е една от 11-те финансирани инициативи, разкрива рисковете, които са пряко свързани с промените в климата и неравенствата между половете. Авторка на инициативата е Зорница Спасова, гл. асистент в Националния център по обществено здраве.
Тя споделя:
"Жените са по-уязвими към замърсяването на въздуха. Повече жени умират, когато има екстремни явления и трудно се възстановяват след бедствие. Жените са по-уязвими и към замърсяването на въздуха. В някои държави, където се готви на въглища вътре в помещението се отчита замърсяване на въздуха на закрито, което съкращава продължителността на живота на хората. Климатичните промени през последните десетилетия са двигател за неравенството в здравеопазването".
Социално-икономическите неравенства могат да бъдат задълбочени от климатичните промени, защото жените са в по-неблагоприятна финансова ситуация.
Засягат ги повече безработицата, по-крехки са физиологично, изпълняват специфични задължения. Затова Зорница Спасова насочва усилията си в тази борба към информираните политики и създава специална дипляна, с надеждата това да доведе до фокусирани политики върху жените, децата и възрастните хора.
Лайтмотив на дипляната е цитат от Грета Тунберг:
"Не може да имаме климатична справедливост без равенство на половете".