Два тефтера на Чарлз Дарвин, съдържащи идеи за еволюцията и рисунка на неговото прочуто „дърво на живота“ бяха върнати, след като бяха в неизвестност 21 години, предаде АФП, позовавайки се на библиотеката на Кеймбриджкия университет.
Ценните документи били оставени на пода в достъпно за посещения място на библиотеката на британския университет. Те били в розова чатна за подаръци, като ги придружавал надпис, пожелаващ честит Великден на библиотекаря.
Ръкописите са в добро състояние и без видими щети и повреди по тях, се посочва в съобщение на университета.
Британският учен писал тефтерите с кожена подвързия през 1837 г. след пътуването с кораба „Бигъл“. Според библиотеката те се оценяват на милиони британски панди.
В единия от тефтерите Дарвин е начертал диаграма, показваща няколко възможности за еволюцията на видовете, като по-късно публикува по-детайлна илюстрация в книгата си от 1859 г. „За произхода на видовете“.
Библиотеката на Кеймбриджкия университет за първи път споменава за изчезването на тефтерите през 2001 г., която те са изнесени от стая за специални колекции, за да бъдат фотографирани.
Смята се, че те погрешка са върнати на друго място в огромната сграда, съдържаща около 10 милиона книги, карти и ръкописи и която разполага с едни от най-значимите архиви на Дарвин в света.
Но при детайлно издирване през 2020 г. – най-голямото в историята на библиотеката, тефтерите не били открити.
И кураторите стигнаха до извода, че те вероятно са откраднати, посочи тогава библиотеката.
Нейното ръководство извика полиция и документите бяха вписани в базата данни на Интерпол за откраднати творби.
Тефтерите ще бъдат изложени в библиотеката това лято.
Снимки: Библиотека на Кеймбриджкия университет