Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Атина продължава да си иска от Лондон фризовете на Партенона

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Новият директор на Музея на Акропола призова за прекратяване на дългогодишния спор за връщането на Гърция на мрамора от Партенона. Той отбеляза, че парламентът в Лондон може да се произнесе по този въпрос.

"Време е въпросът да бъде приключен", заяви Никос Стамполидис в интервю за АФП.

"Не става дума за просто някакво произведение на изкуството, което е далеч от мястото си на произход, а за част от архитектурен паметник, който е символ на световната култура", каза Стамполидис.


"Един акт на английския парламент би бил достатъчен, за да се върнат фризовете в Гърция", каза Стамполидис, визирайки британския парламент.

Храмът Партенон е построен през V в. пр.н.е. на Акропола в чест на Атина - богинята-покровителка на града Атина.

В началото на XIX в. по нареждане на британския посланик в Османската империя лорд Елджин работници свалят цели фризове от паметника.

Елджин продава мраморите на британското правителство, което през 1817 г. ги предава на Британския музей, където те остават един от най-ценните експонати.

Атина настоява, че скулптурите са били откраднати.

Редица гръцки правителства и длъжностни лица, включително покойната Мелина Меркури - известна актриса, която беше и министър на културата, не успяха да постигнат напредък в спора.

Законно придобит

През март 2021 г. британският премиер Борис Джонсън заяви пред гръцкия вестник "Та Неа", че разбира "силата на чувствата на гръцкия народ" по въпроса.

Но, повтаряйки дългогодишната позиция на Великобритания, той настоя, че скулптурите "са придобити законно от лорд Елджин в съответствие с действащите по това време закони".

През ноември миналата година, след посещение в Лондон гръцкият министър-председател Кириакос Мицотакис заяви, че Гърция може да предостави на Британския музей други "емблематични артефакти" в замяна на мрамора.


Той заяви, че Атина няма да поиска връщането на допълнителни предмети.

"Смятаме, че мраморите са специален случай, еднократен", каза Мицотакис.

Музеят на Акропола е "единственото място на земята, където можете да се възхитите на мрамора в контекста на 2500-годишната история и да наблюдавате панорамната гледка към храма над него", заяви Мицотакис за „Дейли Мейл” през ноември.

През януари "Таймс", който беше твърд поддръжник на Британския музей по този въпрос, промени позицията си.

"Времето и обстоятелствата се променят. Скулптурите принадлежат на Атина. Сега те трябва да се върнат там", заяви вестникът.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна