Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

БСП взе третия мандат от президента. Връчването му (На Живо)

Снимка: Диана Костова

Президентът Румен Радев връчи третия мандат за посочване на кандидат за министър-председател на парламентарната група на "БСП за България".

В приветствието си държавният глава похвали червената партия, че е успяла да запази добрия тон: "Показахте, че можете да търсите консенсуса", обърна се към представителите на левицата Румен Радев.

По думите му българските политици трябва да бъдат водени от ценностите, които за БСП са приоритетни: Справедливост, солидарност и свобода.

На свой ред Георги Свиленски, председател на ПГ на "БСП за България" обеща, че Столетницата ще положи всички усилия, за да може третият мандат да се увенчае с успех и България да има работещо правителство, което да се справя с кризите.

След връчването на мандата пред медиите лидерът на БСП Корнелия Нинова разясни, че от още от утре започват разговорите им с бъдещите коалиционни партньори.

Те ща са отново с "Продължаваме промяната", "Демократична България" и "Има такъв народ".

"С ГЕРБ и ДПС - не, с "Възраждане" също не бихме преговаряли", отсече тя.

"Ще подходим разумно и диалогично, да съставим редовен кабинет, да изпълним програмата, за да има спокойствие за хората. Смятаме, че най-голямата партия трябва да излъчи номинацията за бъдещ премиер", настоя тя.

Според Нинова името на кандидата за премиер трябва да бъде различно от това на Кирил Петков, а кабинетът да е политически, а не експертен.

Тя призна, че разговорите с партньорите в доскорошната четворна коалиция ще бъдат трудни.

"Това е трудното в тези разговори – партньори, които си казаха доста остри неща, минаха си в личното пространство, да намерим начин да седнем на една маса и да разговаряме за политики, за това, което ни чака през есента, през зимата."

Имена на министри ще се обсъждат, след като има съгласие от партиите за подкрепа от партиите. Възможно е четиримата министри от БСП да запазят местата си в структурата на евентуален бъдещ кабинет, но това е въпрос на преговори.

"Вероятно няма да бавим връщането на мандата, ако видим, че няма разбиране по програмата. И при най-малките знаци, че можем да постигнем такова, ще си оставим време", посочи още Нинова.

Припомняме ви, че до започването на конституционната процедура в опит за ново правителство в рамките на това 47-то Народно събрание се стигна след гласуването на вот на недоверие и оставката на правителството на премиера Кирил Петков.

На 8 юли номинираният за премиер от най-голямата парламентарна сила "Продължаваме Промяната" Асен Василев върна на президента неизпълнен първия проучвателен мандат за правителство, след като не успяха да съберат подкрепа за техен нов кабинет.

На 14 юли от ГЕРБ-СДС потвърдиха позицията си пред държавния глава, че няма да упражнят даденото от конституцията право за реализиране на проучвателен мандат за правителство в този парламент, както и че няма да посочват кандидат за министър-председател.

Ден по-късно, на 15 юли, за да реши на кого да връчи третия мандат, Румен Радев проведе консултации с всички парламентарно представени партии, за да чуе каква формула предлагат за изход от кризата, какви са техните нагласи за коалиране, за търсене на парламентарна подкрепа за съставяне на правителство, и около какви приоритети и програми биха търсили обединение.

На консултациите четирите формации от досегашната управляваща коалиция – "Продължаваме Промяната", "БСП за България", "Демократична България", "Има такъв народ", макар и с нюанси в позициите си, декларираха готовност за диалог и да положат усилия за създаване на ново правителство в рамките на този парламент.

Ако и БСП не успее да формира кабинет, президентът трябва да разпусне парламента, да насрочи предсрочни избори и да назначи служебно правителство, но… по Конституция третият мандат е по-различен.

Ето в какво:

Политическата сила, в настоящият момент това е БСП, няма предварително определен срок да определи кандидат за премиер.

Решение на Конституционния съд (КС) от 1992 г. казва, че след като бъде излъчен, кандидатът има срок от седем дни да реализира мандата. Отсъствието на точно посочен срок, в който да се посочи кандидат за министър-председател, дава възможност третият мандат да продължи дълго. 

Колко? Зависи от преговорите, които предстоят.

По публикацията работи: Златко Желев
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени