Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разходите на Китай за вноса на руска енергия скочиха до 6,4 млрд. долара през юни

Китай е похарчил 72% повече за покупка на руска енергия през юни спрямо година по-рано, тъй като по-високите цени поради войната в Украйна повишиха сметките за вноса на вноса на петрол, газ и въглища.

Китайските купувачи са похарчили общо 6,4 млрд. долара спрямо 3,7 млрд. долара през същия месец на предходната година, според данни на митниците, публикувани в сряда и цитирани от агенция Блумбърг. Това увеличи общите разходи на Китай за руска енергия през периода март - юни тази година до 25,3 млрд. долара, което беше почти двойно повече от 13,5 млрд. долара, похарчени през същите четири месеца на 2021 г.

Китай купува повече енергия от стратегическия си съюзник, понякога на намалени цени, тъй като редица други държави избягват руските стоки заради западните санкции срещу Москва с оглед на нейната военна инвазия в Украйна. Но въпреки че Китай е предоставил повече пари за петрол, газ и въглища в хазната на президента Владимир Путин, отколкото която и да е друга държава от началото на войната, неговите разходи все още са по-малки от Европейския съюз, според доклад на Центъра за енергийни изследвания и чист въздух от миналия месец.

В сравнение с предходния месец Китай увеличи през юни обема на вноса си на руски въглища и газ, тъй като местните купувачи разчитаха повече на Русия за доставяне на енергийни горива. Въпреки това Китай намали покупките си на руски суров петрол.

Увеличението при въглищата и природния газ дойде въпреки по-обширния спад на вноса на двете важни енергийни суровини от Китай поради изключително високите международни цени и повишеното вътрешно производство.

Общият внос на въглища от Русия нарасна през юни до 5,3 млн. тона в сравнение с 5 млн. тона през миналата година и 4,7 млн. тона през май тази година.

Вносът на втечнен природен газ в Китай от Русия пък нарасна до 521 хил. тона в сравнение с 321 хил. тона миналата година и 397 хил. тона през май 2022 г.

Общите покупки на суров петрол в Китай също отбелязаха спад през юни, тъй като водещата азиатска икономика се мъчеше да се отърси от негативния ефект на противопандемичните  мерки и Covid локдауни в страната.

Разходите за внос на руски петрол също бяха по-ниска през юни спрямо предходния месец, тъй като китайските рафинериите търсеха по-малко товари, а строгите Covid мерки потиснаха търсенето на транспортни горива. Потоците от руски суров петрол, отклоняващи се от Европа към азиатските страни, се понижиха от върховете, регистрирани в средата на април, според данните от проследяването на танкери, наблюдавани от агенция Блумбърг.

Вносът на суров петрол в Китай от Русия е намалял през юни до 7,28 млн. тона от 8,42 млн. тона през май, но остана над миналогодишните 6,65 млн. тона.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени