Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спад на бизнес активността в еврозоната през юли до 17-месечно дъно

Икономическата активност в еврозоната се сви слабо през юли за пръв път от февруари 2021 г. насам в резултат на първо намаляване на промишлената активност от две години насам и рязко забавяне на активността в сферата на услугите.

Това показват окончателни данни от проучването, публикувано от S&P Global, което претърпя слаба възходяща ревизия спрямо предварителните данни.

Общият PMI индекс на S&P Global, включващ активността в промишлеността и сферата на услугите, падна през юли до 49,9 пункта от 52,0 пункта през юни и предварителен индекс на ниво от 49,4 пункта. Въпреки възходяща корекция индексът падна под важното ниво от 50 пункта за пръв път от февруари 2021 г. насам.

Бизнес доверието достигна най-ниското ниво от първата половина на 2020 г. на фона на нарастващите опасения около бъдещите доставки на газ, рисковете от рецесия в Европа и постоянно високия ценови натиск.

Графики на общия PMI индекс и на БВП на еврозоната


Индексът PMI в сферата на услугите се понижи рязко през юли 51,2 пункта от 53,0 пункта през юни и предварителен индекс от 50,6 пункта, достигайки най-ниско ниво от януари тази година.

По-рано тази седмица проучването на S&P Global отчете спад на промишления PMI индекс до 49,9 пункта от 52,1 пункта месец по-рано и предварителен индекс на ниво от 49,6 пункта. Въпреки възходяща ревизия индексът на промишлената активност се сви през юли (спад под важното ниво от 50 пункта) за пръв път от юни 2020 г. насам.

"Икономическите перспективи в еврозоната се влошиха в началото на третото тримесечие, като последните данни от проучването сигнализират за свиване на БВП през юли“, коментира доклада Крис Уилямсън, главен бизнес икономист в S&P Global Market Intelligence, като добави: "Нарастващата инфлация, нарастващите лихвени проценти и притесненията за доставките – особено за енергията – доведоха до най-големите спадове в производството и търсенето, наблюдавани от почти десетилетие, с изключение на месеците на строги локдауни по време на коронавирусната пандемия".

"Очакваният скок на потребителските разходи след облекчаването на пандемичните ограничения се осуетява, тъй като домакинствата стават все по-загрижени за нарастващите си разходи за живот, което означава, че разходи се пренасочват към основни неща като храна, сметки за комунални услуги и изплащане на заеми. В същото време бизнес разходите са потиснати от повишена предпазливост и избягване на риска на фона на по-мрачните икономически перспективи", отбеляза още Уилямсън.

"Известен позитивен сигнал идва от индикациите за спад на ценовия натиск, според проучването, което трябва да доведе до понижаване на инфлацията през следващите месеци. Това забавяне на инфлацията обаче може да не успее да се осъществи, ако цените на енергията продължат да се повишат с наближаването на зимата. Компаниите също така са загрижени, че енергийните ограничения могат потенциално да доведат до допълнителни ограничения върху икономическата активност, което да доведе до нови проблеми с доставките и да подхрани допълнителен ценови скок", отбеляза S&P Global Market Intelligence.


По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени