Гост в епизода е:
✅ Магистър-фармацевт Анжела Мизова, заместник председател на Управителния съвет на Българския Фармацевтичен Съюз
Слушайте епизода тук:
Или тук:
От разговора ще научите:
✅ Какво е състоянието на кожата след горещите летни месец
✅ Защо е важно да познаваме какъв тип кожа сме
✅ Защо няма такова понятие - "Всеки тип кожа"
✅ Как да третираме кожата, ако имаме розацея или хипер пигментация, заради хормонален проблем или засилено отделяне на меланин
✅ Могат ли да ходят на море хората с розацея
✅ Каква е разликата между минерални и химически фактори и в кои случаи се ползват различните филтри
✅ Каква е най-новата козметика за коса, която действа като фотозащита
✅ Козметика и медицина на едно място - за какво да следим
✅ Младежко акне след море
✅ Нарушеното образуване на меланин - причини
✅ Как да третираме пигментните петна
✅ За индивидуалния подход на магистър фармацевта в помощ на хората
✅ Има ли значение възрастта за прилагането и на фото защита и на козметика в преходния сезон
✅ Как се променя меланинът с възрастта и какво му влияе
✅ Каква е мъжката козметика, какво ползват мъжете и как се променя тяхната кожа след излагане на слънце
✅ Кога трябва освен козметичен продукт да се добавят витамини, минерали или лекарства в грижа за кожата и косата
✅ Какво озвачава природосъобразна козметика и фото защита
✅ Защо регулацията на козметичните продукти в ЕС е вече като при лекарствата
✅ Кои други фармацевти от страната можем да потърсим за съвет по тези теми
"След излагането на слънце, кожата може да получи два вида реакции - патологични или физиологични. Патологичните са свързани с посещение при дерматолот, това са алергични реакции, изгаряне, фоточувствителност сред прием на медикаменти и различни кожни заболявания, които изискват по-специално отношение. При физиологичните реакции или това, което засяга най-често една здрава кожа, най-честата грешка е изборът на вида използвана фотозащита. Тогава кожата реагира и затова е важно да знаем какъв тип кожа сме, на каква възраст сме, дали сме бременни и дали имаме утежняващо състояние като розацея или хипер пигментация, вследствие на хормонален дисбланс или става въпрос за анормално отделяне на меланин", коментира за БНР магистър-фармацевт Анжела Мизова.
Доц. д-р В. Брощилова: При кои болести не трябва да се излагаме на слънце
По думите й вече има много продукти, които са на границата на козметиката и медицина, те комбинират едновременно козметични ефекти и третиране на определен кожен проблем. Тя посъветва през преходния сезон хората, които имат мазна кожа или акне, да започнат обилно почистване и ексфолиация. Като пилингът се съобразява с типа кожа. След това се прави ефективна хидратация и подхранване. Колкото е по-суха кожата, толкова по-дълбоко трябва да е подхранването. Колкото е по-мазна, наблягаме на овлажняването. "Аз приготвям и индивидуални текстури за младежко акне. Към тях има голям интерес. Нарушеното образуване на меланин може да бъде в млада и в по-зряла възраст, но най-вече започва по време на бременност, кърмене и климактериум - тоест при резки промени в хормоналните нива. Тогава се образуват пигметните петна. Те се премахват през есенния сезон - може да стане в домашни условия или механично при дерматолог. Но дори и през есента трябва да ползваме фотозащита, особено след третиране на кожата", изтъкна още маг.-фарм. Мизова.
Тя посочи също, че козметиката е в много строги регулаторни стандрати на Европейски съюз и тази година от пазара са изтеглени много брандове и заменени с нови продукти, само заради наличието на една съставка, която е ароматозатор и се ползва от много години, но излизат нови изследвания и тази съставка е премахната. Това са били шампоани, маски за коса, кремове и дермо марки и те са заменени с други продукти, в които това вещество отсъства. Козметиката доказва вече безопасност, така както се доказва за лекарствата. Вече се изработват и биоопаковки, дори тапи, за това има отделни стандрати за безопасност. Шампоаните и фотозащита не бива да замърсяват моретата, разказа още Мизова.
Всички епизоди на подкаста ще намерите:
Binar