Годишната инфлация във Франция през август се забави изненадващо рязко до 5,8% от 37-годишния връх от 6,1%, достигнат през юли, показват предварителни данни на официалната френска статистика Insee, оповестени в сряда, докато очакванията бяха за задържането й на юлското многогодишно рекордно ниво.
Това е първото забавяне на инфлацията във втората по сила икономика на еврозоната и ЕС от началото на 2022 г. и е в резултат на по-слабо повишение на енергийните потребителски цени (повишение с 22,2% след ръст с 28,5% през юли) и на цените на свежите храни (повишение с 3% след скок с 5,2% месец по-рано).
Продължава обаче повишението на потребителски цени за промишлено произведени стоки (с 3,5% през август след нарастване с 2,7% през юли) и на хранителните продукти като цяло (ръст със 7,7% след повишение с 6,8% месец по-рано) при запазване на ценовия растеж в сферата на услугите (повишение с 3,9% за втори пореден месец).
Хармонизираната инфлация във Франция пък отслабна през август до 6,5% от 6,8% през юли при очаквания за по-сдържано понижение до 6,7 на сто.
Въпреки изненадващото забавяне на инфлацията през август, това не е гаранция, че е трайна тенденция и за предстоящите месеци с оглед на енергийната криза в Европа и безумно растящите цени на енергията.
Междувременно Insee потвърди, че френската икономика е нараснала през второто тримесечие с 0,5% спрямо първите три месеца на годината, когато БВП се сви с 0,2 на сто.
Потреблението на домакинствата нарасна с 0,3%, след като се сви с 1,2% през първото тримесечие, особено при услугите за настаняване и хранене (скок с 13,4% след спад с 2,6% три месеца по-рано), тъй като бяха премахнати Covid ограниченията.
Принос за икономическия растеж през второто тримесечие оказа и външната търговия на страната, тъй като френският износ се повиши с 0,9%, докато вносът остана на същите нива.
Покупателната способност на домакинствата обаче отново намаля през второто тримесечие (спад с 1,1% след понижение с 1,6% през първото тримесечие.