Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Газът в Европа поевтинява за четвърти пореден ден, достигайки 235 евро за мегаватчас

Снимка: Алами/Ройтерс

Газът в Европа продължава да поевтинява за четвърти пореден ден от началото на седмицата и вече се търгува с около 100 евро под ценовия връх около 342 евро за мегаватчас, достигнат миналия петък (на 26-и август).

Подкрепа за поевтиняването на синьото гориво продължава да оказват добрите нива на запълняемост на газовите хранилища в ЕС въпреки драстично намалените руски доставки, опасенията за въвеждане на таван на цените на газа и намаляващото търсене на синьото гориво. Същевременно има и известно увеличаване днес на газовите потоци от Норвегия, което за момента надделява над опасенията относно спирането на руските доставки през "Северен поток 1" за три дни (до 03.00 часа централно европейски време тази събота).

Към 14.00 часа българско време октомврийските газови фючърси на нидерландския хъб TTF поевтиняват с около 2% към 235 евро за мегаватчас, като по-рано през деня дори беше достигнати двуседмични дъно около 223 евро за MWh - най-ниско ценово ниво от 17-и август насам.

Графика на газовите TTF фючърси (в евро за мегаватчас)


В същото време продължава нагнетяване на синьо гориво в газовите хранилища в ЕС, като те вече са средно запълнени на 80,43% от техния капацитет към 30-ти август  - при това два месеца предсрочно спрямо целевото ниво от 80% към 1=ви ноември, определена от Европейската комисия.

Въпреки много по-ниските обеми на руски доставки, газовите хранилища в Германия вече са запълнени на 84,03% - по-рано от постигането на тази цел до октомври, а френските газохранилища вече са пълни на 91,68%.

Според консултантската компания Wood Mackenzie високите цени на газа ще продължат да намаляват търсенето на синьо гориво в Европа с до 7% под петгодишната средна стойност към март догодина, оставяйки най-добрия сценарий за нива на съхранение от 31% в края на предстоящата зима, което би било в съответствие с досегашната средна петгодишна стойност .

Междувременно председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен ще очертае на 14-ти септември идеите на Комисията за ограничаване на цените на енергията, посочи високопоставен служител на Комисията.

Комисията разглежда също така реформиране на структурата на пазара на електроенергия в Европейския съюз в по-дългосрочен план.

Въпреки облекчението в последните дни, засега доставките остават оскъдни и перспективите с наближаването на зимата все още са много несигурни.

Руският "Газпром" спря доставките за Европа през "Северен поток 1" за три дни, но пазарите се притесняват, че това ще се окаже поредното постоянно намаляване на доставките с оглед на вече драстично намалените газови потоци под тръбопровода до едва 20% от капацитета.

В същото време Норвегия, която вече изпревари Русия като най-големия доставчик на газ за Европа след началото на войната в Украйна, ще ограничи износа си на газ на фона на планирана и непланирана поддръжка и профилактика на 13 находища и преработвателни предприятия през септември.

Прекъсването на доставките от находището Troll беше удължено и има друго планирано комбинирано прекъсване в Troll и завода за преработка на газ Kollsnes до 9 септември. Беше удължено и непланираното прекъсване в друго находище - Gullfaks.

"Предстоящата поддръжка на норвежкия континентален шелф и потенциалът за нейното удължаване или за по-нататъшни прекъсвания би трябвало да ограничат настоящото поевтиняване на газа в Европа с оглед и на несигурността, че руските доставки през "Северен поток 1" ще бъдат рестартирани на 3-ти септември“, каза ръководителят отдела за европейските газови изследвания в анализаторската компания Refinitiv Уейн Брайън.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна