Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пациентите с псориазис разполагат с почти всичко, с което работят дерматолозите на Запад

Доц. Иван Богданов: Още един нов медикамент влиза догодина в лечението на псориазис при децата

30 на сто от пациентите с псориазис имат и псориатричен артрит

Доц. Иван Богданов

"От следващата - 2023 година, предстои може би да получим един нов препарат за лечение на псориазис при пациенти под 18 години, така че това е едно от на-модерните лечения", съобщи за БНР доц. Иван Богданов, дерматолог и венеролог в Клиниката по Дерматология и Венерология в Токуда Болница София.

По думите му до момента има два такива модерни медикамента, които са едни от най-иновативните за лечение на псориазис при възрастни. Това е биологична терапия. Те се изписват по НЗОК само за най-тежките форми на псориазис, след като всички конвенционални медикаменти не помагат или имат противопоказания. Пациентът трябва да е преминал и през фототерапия и да няма злокачествени или инфекциозни заболявания, тогава чак е подходящ за започване на такава биологична терапия.

"В България пациентите с псориазис разполагат с почти всичко, с което работят дерматолозите на Запад, дори в сравнение с някои съседни и другите държави от Източна Европа, ние разполагаме с повече възможности.

Вече от няколко години НЗОК у нас покрива тези биологични терапии за псориазис при пацентите над 18 години, като част от тези лекарства се използват и при деца. При децата дори критериите за отпускане не са толкова строги, както е при възрастните пациенти. Но догодина предстои това ветрило да се разшири при пациентите под 18 години.

Когато изписваме от тези терапии при децата, ние като дерматолози много внимаваме, защото трябва да сме сигурни, че при тях няма да има тежки странични ефекти. Лекарствата не се ползават "офлейбъл", за тях има регистрация за използване под 18 години.

Новите терапии  постигат по-добри резултати, много по-често постигат ремисия на заболяването, в много по-голяма степен изчистват кожата, безопасността също много се подобрява, което е едно от важните неща", изтъкна още доц. Иван Богданов пред БНР.

Асоциация на хората с псориазис и псориатични усложнения

По данни на Световната здравна организация в страната страдат от заболяването между 90 и 110 хиляди човека. Това посочват от Асоциация на хората с псориазис и псориатични усложнения. От  пациентската организация също посочват, че хората с тежка форма на псориазис се лекуват с биологична терапия, която НЗОК заплаща, но все още страната ни е с най-рестриктивен критерии за лечение, а именно степента засегнатост на кожата (за България е PASI20).

"Вече има налични терапии, както за деца, така и за жени в детеродна възраст, бременни и кърмещи - медикаментът не преминала плацентарната бариера, което позволява жената да получава лечение и по време на бременност и кърмене.

Мотото тази година на е "Ранен достъп до лечение и ментално здраве". Специалистите посочват, че колкото по-рано започне адекватно лечение, толкова по-запазено ще бъде менталното здраве на пациента", това съобщава Ива Димитрова, председател на Асоциацията на хората с псориазис и псориатрични усложнения.
Снимката е илюстративна           Асоциация на хората с псориазис и псориатични усложнения

Доц. Богданов допълни още, че тъй като псориазисът засяга цялото тяло - ставите, свързва се със здравни проблеми като хипертонията, затлъстяване, депресия, диабет, различни ендокринни и съдови проблеми, целият този комплекс от проблеми водят до това, че тези пациенти имат влошено качество на живот.  Понякога дори по-лошо качество на живот от пациенти със сърдечно-съдови заболявания.

"И понеже често псориазисът засяга видими части от кожата и това натоварва много силно емоционално пациентите при тяхното общуване. Много често има една негативна нагласа от страна на другите, че заболяването е заразно, че не е красиво, често тези пациенти имат проблеми в интимния си живот. Затова за точно тези пациенти имат нужда от биологична терапия, за да водят нормален проблем.

Другият проблем е псориатричният артрит. Ако при кожния псориазис можем да постигнем една задоволителна ремисия, то при псориатричния артрит, кактвото отнеме артрита - не връща и понякога се стига до инвалидизация. Защото понякога адевкватното или правилното лечение и диагнстика се забавят. Затова лечеинето при тези пациенти трябва да протича комплексно", поясни още дераматологът.

30 на сто от пациентите с псориазис имат и псориатричен артрит. Понякога може да започне преди засягане на кожата и тогава диагнозата е изключително трудна

"За правилната анамнеза ние разпитваме всеки един пациент със псориазис има ли болка, сутрешна скованост, подуване във ставите, преглеждаме ноктите. Ако някой от симптомите е наличен, правим консултация с ревматолог, а лечението е също комплексно. Има препарат, който действа и при двете форми на псориазис.

Псориатирчният артирт се среща рядко при деца, но все по-често се среща при по-млади хора. Статистика и регистър на заболяването няма у нас.

Асоциация на хората с псориазис и псориатични усложнения

Екип на доц. Богданов преди време изготвят проект за електронен регистър по примера на европейските. Но той не е въведен в практиката и според доц. Богданов и в момента никой от МЗ или друга институция не се интересува от регистър за болните с псориазис. Такива регистри съществуват обаче в съседните ни балкански държави.

Очаквайте продължение по темата.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна