Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ЯЦБ запази лихвата си непроменена, но разхлаби политиката си на нулева доходност на облигациите

Японска централна банка
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Японската централна банка обяви във вторник, че ще запази паричната си политика непроменена, оставяйки целевия краткосрочен лихвен процент на отрицателно ниво от 0,1%.

Банката също така каза, че ще запази целта си за 10-годишна доходност на японските държавни облигации (JGB) около 0%, но в същото време заяви, че ще позволи доходността на книжата вече да варира с +/- 0,5%, вместо с досегашните 0,25%.

Централната банка на Япония реши на срещата за паричната политика "да промени провеждането на контрола на кривата на доходност, за да подобри функционирането на пазара и да насърчи по-плавното формиране на цялата крива, като същевременно поддържа стимулиращи финансови условия“.

Управителят на ЯЦБ Харухико Курода подчерта на последвала пресконференция, че този ход не означава, че централната банка ще прекрати своята програма за контрол на кривата на доходност и вместо това е насочен към подобряване на пазарните функции. Той също така обясни, че постигането на целта за инфлация от 2% ще отнеме повече време, така че програмата за количествено облекчаване на банката и разхлабената й парична политика ще останат в сила.

Изненадващото решение на ЯЦБ да позволи по-големи колебания в доходността на 10-годишните облигации е първи сигнал за промяна на нейната свръхразхлабена парична политика, която доведе до рязко поскъпване на японската йена спрямо щатския долар.

Доларът поевтинява с близо 3,5% към 132 йени, достигайки най-ниско ниво от средата на август насам.

Графика щатски долар / японска йена (USD/JPY)


Банката също така не изключи възможни негативни рискове от икономическата дейност зад граница, от цените на суровините, коронавируса и войната в Украйна. Поради това ЯЦБ добави, че е необходимо "да се обърне необходимото внимание на развитието на финансовите и валутните пазари и тяхното въздействие върху икономическата активност и цените в Япония“.


По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени