Слушайте епизода тук:
От разговора ще научите:
"Като кардиолог в УМБАЛ "Лозенец" слушам най-вече подкасти с фокус кардиологията. На първо място мога да отлича подкаста на световноизвестния американски лекар Джон Мандрола, сърдечен елекрофизиолог, който има седмичен подкаст - "Тази седмица с кардиологията". Подкастът е предназначен за лекари", каза пред БНР д-р Петър Илиев.
Д-р Петър Илиев: Екстремно високите нива на холестерола са предсказващ фактор за ранна атеросклероза
По време на пандемията Мандрола обръща голямо внимание на лечението на Covid-19. Той спомагаше за критичното разглеждане на новопоявили се доказателства. Защото за нещастие излизаха не малко данни от много центрове в цял свят, които не бяха много издържани - и като статистически анализ - това, което се твърдеше, че е резултат, беше или нещо вече известно, или нещо тотално противоположно...
И целта на тези епизоди беше да обогати познанията на кардиолозите в статистическия анализ на тези проучвания и как може да се усъмни един кардиолог в данните на едно проучване - което е много актуално в каридологията, тъй като при нас се провеждат много проучвания, определщи бъдещи политика за здравни грижи", поясни младият кардиолог.
А подкастът, който запалва лекарят да слуша е подкаста на Freakonomics - група икономисти, които имат и свой филм, и книга, а имат подкаст, който се води от американски лекар с индийски произход - Bapu Jena. Подкастът засяга мястото на икономиката в здравеопазването:
"Този подкаст дава интересни отговори на въпроси като този - Кой ден от годината е с най-малка смъртност, Трябва ли да ходим на лекар след 19 часа, когато се застъпват смените? Отговорите се дават след сериозни проучвания. Тези факти ме вълунават, но и това ми създава по някакъв начин "мост към хора", които не са медици.
Слушам и подкаста на Лекс Фридман, защото има гости от различни сфери на науката, влиятелни личности, включително е лекари, като за мен беше много интересен епизода с изпълнителният директор на Пфайзер, за да чуя отговорите, свързани с новата ваксина срещу Covid-19 , създадена толкова бързо.
Но най-успешните и популярни са подкастите, свързани със спешната медицина и реанимацията. Слушам ги, когато пътувам за работа. Затова и подастите са много разпространени в САЩ.
Ако трябва да направя свой подкаст, от значение ще е каква цел искам да постигна. Бих искал да разкажа на хората, че немалко проблеми в медицината биха се разрешили не с повече хапчета или устройства, а с повече политики и как това би могло да се постигне...", сподели още д-р Илиевл.
Според него подкастът на БНР "В центъра на системата" е най-добрият български здравен подкаст.
Д-р Петър Илиев е роден в гр. Казанлък, завършва ПМГ Никола Обрешков през 2011 г. с пълно отличие и почетно отличие “Национална диплома”. През 2011 г. е национален шампион на олимпиада по биология. 2017-та година завършва медицина в Медицински факултет на Софийски университет “Св. Климент Охридски” с отличие. Започва специализация по кардиология към Клиника по кардиология на УМБАЛ “Лозенец” през 2018 година. Успешно придобива специалност по кардиология през 2022 година. По време на обучението си участва в национални и международни конгреси и симпозиуми. Има професионален интерес в областта на интервенционалната кардиология и ендоваскуларни лечение, кардиостимулация и ехокардиография. В свободното си време обича да гледа филми и да чете.