Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проучване сред анализатори: Русия рискува до 10 години да се превърне в провалила се държава

Русия, каквато я познаваме, може да не оцелее през следващото десетилетие и рискува да се превърне в провалена държава, докато продължава скъпата си война в Украйна, показва проучване сред глобални стратези и анализатори, цитирано от бизнес телевизия CNBC.

Центърът за стратегия и сигурност "Скоукрофт" към Атлантическия съвет анкетира 167 глобални стратези и практици миналата есен относно най-големите бъдещи двигатели на геополитически, обществени, икономически, технологични и екологични промени. Респондентите се състоят предимно от мъже и работещи в частния сектор, академичните среди, организации с нестопанска цел, както и независими консултанти или свободни професии.

Един от най-изненадващите изводи на анкетата, според Атлантическия съвет, е, че респондентите посочват потенциален колапс на Русия през следващото десетилетие. Това "подсказва, че войната на Кремъл срещу Украйна може да ускори огромни последващи катаклизми във велика сила с най-големият арсенал от ядрени оръжия на планетата“, отбеляза американският мозъчен тръст в свой доклад.

Около 46% от анкетираните очакват Русия да се превърне в провалена държава или да се разпадне до 2033 г. Отделно, приблизително 40% от анкетираните очакват Русия "да се разпадне вътрешно по причини, включително, но не само, революция, гражданска война или политическа дезинтеграция".

Установено е, че респондентите в Европа са по-цинични по отношение на краткосрочните перспективи на Русия, като 49% прогнозират сценарий за разпадане. В същото време само 36% от американските респонденти, които представляват около 60% от всички анкетирани експерти, изразиха подобни вярвания.

Проучването идва в момент, когато войната на Русия срещу Украйна не показва признаци за скорошен край.

Почти година след нахлуването си Русия причини огромно количество смърт, щети и разрушения. Очаква се икономиката на Украйна да се е свила с повече от 30% през 2022 г., според последните оценки на украинското министерство на икономиката, отбелязва CNBC.

Миналия септември украинското правителство, Европейската комисия и Световната банка изчислиха, че разходите за реконструкция и възстановяване в Украйна възлизат на 349 милиарда долара. Сега сумата вероятно е много по-висока, тъй като войната продължава и през 2023 г. Съюзниците на Украйна призоваха Русия да плати сметката за възстановяването на Украйна.

Геополитическите анализатори са съгласни, че Русия си е навредила дълбоко, като е преследвала териториални придобивки в Украйна, отчуждавайки много членове от международната политическа, търговска и бизнес общност и все повече разчитайки на "държави мошеници" като Иран и Северна Корея за партньорства и оръжия.

Москва също така загуби голяма част от европейската енергийна клиентска база заради автоцензурата и санкциите. Множество руски служители, организации и индустрии сега работят под западни ограничения.

Смята се, че руският президент Владимир Путин е преценил погрешно нахлуването в Украйна, допускайки бърз колапс на киевските сили и администрация. Вместо това украинската съпротива струва на Москва няколко унизителни поражения на бойното поле, въпреки че руската армия все още заема част от територия на изток и юг от Украйна.

Експертите следят внимателно Кремъл за признаци на желание да обърне хода на войната чрез разполагане на ядрени оръжия. Подобна ескалация все още не е напреднала отвъд руското дрънкане на оръжие. Анализаторите казват, че Русия вероятно ще спре да използва заплахата за ядрени оръжия, която би могла да подтикнат Запада и военния съюз НАТО към пряка конфронтация. Един ядрен регрес може дори да изолира Москва от колебливите съюзници и оставащите купувачи на петрол, като Китай и Индия.

Само 14% от анкетираните на Атлантическия съвет смятат, че Русия вероятно ще използва ядрено оръжие през следващите десет години.

"Сред тези, които очакват страната да преживее както държавен провал, така и разпад през следващото десетилетие, отрезвяващите 22% вярват, че използването на ядрени оръжия ще бъде част от тази история след десет години“, отбелязва мозъчният тръст.

Има известна надежда, че държавен провал в Русия или разпадане през следващото десетилетие може да доведе до положителен резултат: "От тези, които вярват, че Русия вероятно ще преживее държавен провал или разпад през следващото десетилетие, 10% смятат, че е най-вероятно една понастоящем автократична страна да стане демократична до края на този период“, установи още проучването.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна