Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Газът в Европа поскъпна с над 10% заради започналото застудяване

Снимка: Ройтерс

Газът в Европа поскъпна с над 10% в края на работната седмица, тъй като голяма част от континента преживява студено време в иначе необичайно меката зима.

Въпреки че нивата на запълняемост на газохранилищата в региона са далеч над сезонните норми и продължава вносът на втечнен природен газ, настоящите студове повишават потреблението. Търговците също така наблюдават отблизо конкуренцията с Азия за синьото гориво, като световният LNG пазар остава напрегнат.

Индия и Тайланд увеличиха вноса на LNG, за да се възползват от по-ниските цени, а очакванията за възстановяване на търсенето в Китай се повишиха.

Февруарските фючърси на нидерландския газов хъб TTF поскъпнаха в края на петъчната търговия с над 11% към 67 евро за мегаватчас, което позволи на синьото гориво да отбележи макар и слаб седмичен ценови растеж след шест поредни седмици на спад (от началото на декември 2022 г. насам).

Мекото време тази зима помогна да се поддържат високи запасите в европейските газови хранилища, което накара някои политици да предполагат, че най-лошото от енергийната криза в Европа е приключило.

Междувременно ръководителят на италианския енергиен дистрибутор Enel Francesco Starace предупреди, че запълването на газовото хранилище за следващата зима може да доведе до "невероятна волатилност на цените на газа".

Също така има опасения, че потреблението на гориво може да започне да се възстановява, след като цените паднаха до 16-месечно дъно по-рано тази седмица около 51,40 евро за мегаватчас.

"Докато здравословно високата запълняемост на газохранилищата и продължаващата изобилна ситуация с вноса на втечнен природен газ тласка надолу цените на пазара на природен газ, ние срещаме съпротива от потенциално завръщане на промишленото търсене“, отбеляза Том Марзек-Мансър, ръководител на газовите анализи в ICIS в Лондон. Той отбеляза, че производството на амоняк в Европа вече е печелившо, което може да доведе до по-голямо потребление на газ.

Отделно, доставките от Норвегия остават ограничени поради текущи ремонтни дейности. Останалите доставки от Русия, минаващи през Украйна, също намаляха тази седмица, въпреки че някои анализатори предполагат, че това може да се дължи на по-ниско търсене от страна на купувачите, а не на проблеми с руското предлагане, посочва Блумбърг.

Прекъсвания на ядрените мощности във Франция пък увеличава безпокойството на пазара.

"Въпреки че перспективите със сигурност са се подобрили, ние все още очакваме нестабилност на цената на газа през следващите месеци“, посочиха анализатори на американската банка JPMorgan Chase, предупреждавайки, че "пазарът не трябва да става твърде самодоволен предвид досегашното топлото време тази зима".


По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна