Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ОПЕК повиши прогнозите си за глобалния растеж и за потреблението на петрол през 2023 г.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) повиши прогнозите са растежа на глобалната икономика и за търсенето на петрол през настоящата година.

В представения днес последен месечен доклад ОПЕК вече очаква глобален икономически растеж от 2,6% през 2023 г. при предишна прогноза за експанзия от 2,5 на сто. Прогнозата за глобалния икономически растеж през изминалата 2022 г. също беше ревизиран леко във възходяща посока до 3,1% от 3%.

Растежът на брутния вътрешен продукт (БВП) на САЩ се очаква да бъде от 1,2% през 2023 г. след растеж с 2,1% през 2022 г., като това е съответно с 0,2 и 0,1 процентни пункта над предишните оценки на петролния картел. Перспективите за растеж на БВП на еврозоната пък бяха повишени до 0,8% за текущата година и до 3,5% за 2022 г.

Прогнозата за икономически растеж на Китай за 2023 г. беше увеличена до 5,2%, но преразгледана надолу до 3% за 2022 г. Икономиката на Русия пък се очаква да се свие с 0,5% през 2023 г. след спад с 3,5% през 2022 г.

"Въпреки че като цяло настоящият икономически импулс осигурява добра основа за растежа през тази година, все още е вероятно да има забавяне на динамиката през годината с оглед на инфлацията, която остава висока и заради по-нататъшно повишаване на основните лихвени проценти, особено в еврозоната", се казва в доклада на ОПЕК.

В същото време ОПЕК ревизира във възходяща посока и своята прогноза за нарастване на глобалното търсене на петрол през 2023 г. с 2,3 млн. барела на ден спрямо 2,2 млн. барела дневно, заложени в предишния доклад. Оценката за изминалата 2022 г. остава до голяма степен непроменена, възлизайки на увеличение на петролно търсенето в размер на 2,5 милиона барела на ден.

ОЕПК ревизира леко нагоре във февруарския си доклад и прогнозата си за общото търсене на петрол през 2023 г. до 101,9 млн. барела на ден спрямо 101,8 млн. долара през януари, отразявайки повторното отваряне на Китай след отмяна на голяма част от Covid ограниченията.

"Тази последна прогноза е обект на много несигурности, включително по отношение на глобалната икономическа активност, възможната промяна в политиката на Китай за Covid-19 и продължаващите геополитически развития", предупреди ОПЕК.

Картелът изчисли, че търсенето на петрол през 2022 г. е бил средно от 99,6 милиона барела на ден, което е без промяна спрямо януарската оценка на ОПЕК.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна