Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Инфлацията в Китай най-ниска от година насам

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Инфлацията на потребителските цени в Китай през миналия месец е спаднала до най-ниското си ниво от една година насам, сочат официални данни, предаде АФП. Страната излиза от строгия контрол на пандемията и от харченето по време на Лунната нова година.

Според Националното статистическо бюро (НСБ) на страната индексът на потребителските цени (ИПЦ) - основният измерител на инфлацията - през февруари се е повишил с един процент, което е по-малко от 2,1-процентното годишно увеличение през първия месец на годината.

Последната стойност е най-ниската от февруари 2022 г. насам.

Статистикът от НСБ Донг Лиджуан заяви, че спадът се дължи на "спад в потребителското търсене след празниците, както и на достатъчното предлагане на пазара".

Въпреки че спадът беше очакван, експертите, анкетирани от "Блумбърг" преди публикуването на данните, прогнозираха, че индексът на потребителските цени ще достигне 1,9%.

Според анализаторите спадът е бил стимулиран от понижаването на цените на хранителните продукти и предпазливото поведение при харченето, въпреки повторното отваряне на Китай към света след три години на строга противоепидемична политика.

"Това поставя под съмнение силата на възстановяването на вътрешното търсене в сектора на домакинствата", заяви Джан Живей, президент на „Pinpoint Asset Management“. Той добави, че то "противоречи" и на други показатели, според които може да се очаква силен подем.

"Независимо от това слабата инфлация на ИПЦ дава възможност на правителството да предприеме още политики за облекчаване на паричната политика", каза Джан.

Китай е сравнително защитен от покачващите се световни цени и от по-широките икономически последици от нахлуването на Русия в Украйна.

Но икономистите все пак очакват потребителските цени в Китай да се повишат през следващите месеци, тъй като страната излиза от периода на пандемията и разходите се нормализират.

Междувременно публикуваните в данни на НБС показаха, че индексът на производствените цени - който измерва разходите за стоки, напускащи фабриките - е спаднал с 1,4% спрямо свиването с 0,8% през януари, главно в съответствие с пазарните очаквания.
По публикацията работи: Георги Даскалов
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна