Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Държавите от ЕС постигнаха споразумение относно законопроекта за възобновяемата енергия

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Постоянните представители на страните членки на ЕС постигнаха в петък споразумение относно ключовия законопроект за възобновяемата енергия, след като Европейската комисия се съгласи за евентуално освобождаване на някои заводи за амоняк от целите за възобновяемите горива, съобщава Ройтерс.

Според "Файненшъл таймс" Брюксел е изготвил декларация, в която признава ролята на ядрената енергия в усилията на блока за декарбонизация в опит да успокои французите, които отказаха да подкрепят целите на ЕС за възобновяема енергия, докато не получат повече признание за атомната енергия.

В документа, разпространен в петък сред постоянните представители на ЕС, се казва, че Европейската комисия "признава, че и други източници на енергия без изкопаеми горива, освен възобновяемата енергия, допринасят за постигане на климатична неутралност до 2050 г. за държавите членки, които решат да разчитат на такива източници на енергия.

Комисията също така ще вземе предвид усилията на страните от ЕС за декарбонизация, включително "разработването на други неизкопаеми енергийни източници", различни от вятърна, слънчева или друга възобновяема енергия.

Декларацията на Комисията слага край на задънената улица при приемането на закона, след като Франция и други държави блокираха в продължение на седмици неговото одобрение, настоявайки за изключения за невъзобновяемите горива като ядреното.

Законът значително увеличава целите на ЕС за възобновяема енергия, като изисква 42,5% от енергията в ЕС да бъде възобновяема до 2030 г., заменяйки настоящата цел на блока от 32% в рамките на същия срок.

"Постигането на целта в определени случаи ще доведе до високи разходи за адаптиране на инсталациите... Такъв е случаят с някои инсталации за производството на амоняк“, се казва в декларацията, видяна от агенция Ройтерс.

Този последен законопроект заменя вариант, обсъден по-рано тази седмица, който би довел до добавяне на вратичка в самия закон, което пък би довело до предоговаряне с Европейския парламент. Страните членки също така се съгласиха да добавят кратка декларативна кауза към текста, което признава потенциалните предизвикателства на преоборудването на инсталациите за амоняк.

Не е ясно дали европарламентът ще одобри последната промяна на сделката, посочва агенцията.

Ядрената енергия е нисковъглеродна, но не е възобновяема, отбеляза Ройтерс. Франция обаче посочва, че преминаването на Европа към зелена енергия ще изисква водород, произведен както от възобновяеми източници, така и от ядрена енергия, а законите на ЕС трябва да подкрепят и двете

Франция и някои източноевропейски страни с интереси в ядрената енергетика блокираха за седмици закона за възобновяемата енергия по този въпрос, въпреки че страните от ЕС и законодателите вече постигнаха споразумение по закона през март, който трябваше да бъде окончателен.

Други страни, включително Дания и Германия, се противопоставиха на натиска на Франция с аргумента, че смесването на ядрената енергия със закона за възобновяемата енергия може да отклони вниманието от огромното разширяване на вятърната и слънчевата енергия, необходимо за постигане на целите, свързани с изменението на климата.

"След месеци на безизходица Съветът на съюза реши да затегне Директивата на ЕС за енергия от възобновяеми източници. Резултатът ще бъде инвестиционен бум в целия ЕС“, посочи в "Туитър" държавният секретар по енергетиката на Германия.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени