Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

партньорска публикация
Как да повишим продуктивността в офиса до 3 пъти чрез мониторинг и подобряване на качеството на въздуха

Съвременната работна среда е пълна с предизвикателства, които могат да окажат влияние върху здравето и продуктивността на служителите. Въпреки че корпоративните програми за благополучие са широко разпространени и се фокусират върху биометрични скрининги, диети и упражнения, нови изследвания показват, че качеството на въздуха в офисната среда играе ключова роля за постигане на по-висока продуктивност и добро здравословно състояние.

Научноизследователски екипи от Университетите Харвард и Сиракюс неотдавна са провели изследване, фокусирано върху качеството на въздуха в затворените помещения. Те създават симулации на различни условия в околната среда, при които измерват нивата на вентилация, въглероден диоксид и емисии от обичайни офис продукти.

Служителите били подложени на ситуации в две различни условия. В едната група те изпълняват своите редовни задължения при типични офисни условия. Другата група, изпълняват своите задачи в симулирана "зелена среда", където вентилацията е подобрена, а нивата на въглероден диоксид и емисиите са намалени.

Резултатите са впечатляващи - служителите в “зелената среда” изпълняват когнитивните си задачи с 61% по-добре в сравнение с тези, които работят при стандартните офисни условия. След като се удвои вентилацията в “зелената среда”, продуктивността на служителите се увеличава с над 100%.

Други изследвания също подкрепят значението на качеството на въздуха в работната среда. Проучване, проведено в 10 различни сгради със сертификат за “зелена среда” показва, че служителите имат с 30% по-малко главоболия и дихателни проблеми в подобрената офисна среда. Освен това, изследването показа, че служителите изпълняват почти с 27% по-добре своите задачи, а качеството на съня им е подобрено.

Едно от ключовите решения за мониторинг и контрол на качеството на въздуха в офисната среда са иновативните технологии и системи.

Докато традиционните методи за мониторинг използват специализирани сензори от висок клас, днес има широка гама от технологии за измерване, включително мобилни сензори за въздух, стационарни нискотехнологични сензори, мониторинг със спътник и дори използването на мъх, за да се идентифицират източниците на замърсяването.

Въпреки, че тези технологии притежават различни предимства и недостатъци, те осигуряват разнообразие от данни и информация за качеството на въздуха. Особено интересни са проекти, които комбинират различни технологии за постигане на най-пълна обективна представа за замърсяването на въздуха. Тази нова практика, наречена Air Quality Monitoring 2.0, отваря възможности за бъдещето на мониторинга на качеството на въздуха в световен мащаб.

Все по-важно е компаниите да обърнат специално внимание на въздуха, който служителите дишат, тъй като това има пряко отражение върху тяхната продуктивност и здраве. Мониторингът на качеството на въздуха и внедряването на иновативни технологии за контрол са от съществено значение за създаването на здравословна и стимулираща работна среда.

В рамките на кампанията "Знаеш ли какво дишаш?", която стартира в началото на годината са инсталирани повече от 160 сензора в училища в градовете Пловдив, София, Русе и Враца. Целта на кампанията е да повиши информираността за рисковете, които крие замърсеният въздух за здравето.

Кампанията има мисия да възбуди обществени дискусии с участие на родители, учители и експерти, и да предложи първите стъпки към решението на проблема. Със своята ангажираност и усилия, компанията се стреми да промени отношението към качеството на въздуха и да повиши осведомеността за важността на подобряване на въздушната среда в нашите общности.

Инсталираните сензори за качество на въздуха използват технологията LoRaWAN. Тези интегрирани 3-в-1 сензори за CO2, температура и влажност предоставят в реално време данни за качеството на въздуха в затворените помещения. С LED цветове и вградена сигнализираща система за аларма при високо ниво на CO2, сензорите предоставят ефективно решение за мониторинг и контрол на качеството на въздуха в офисната среда.

Използването на такива иновативни технологии и системи за мониторинг и контрол на въздуха може да промени начина, по който възприемаме работната среда в офиса. По-доброто качество на въздуха може да подобри здравето и продуктивността на служителите, като предоставя по-добра картина за въздушната среда. Този напредък в мониторинга, известен като Air Quality Monitoring 2.0, открива нови перспективи за разбиране и преодоляване на предизвикателствата в съвременната работна среда.

В кампанията "Знаеш ли какво дишаш?" бизнес организации, институции и обществени лидери  съчетават усилията си, за да постигнат по-добро качество на въздуха и по-здравословна работна среда в училищата. Съвместната им ангажираност и обединените усилия доказват, че подобряването на качеството на въздуха е задача, която можем да постигнем заедно.

Иновативните технологии, могат да бъдат ключови за увеличаване на производителността и благосъстоянието на служителите в офиса. Приемането на такива системи за мониторинг и контрол на въздуха може да даде възможност на организациите да подобрят работната среда и да постигнат по-голяма ефективност и по-добро здравословно състояние на своите служители. Сензорите за качество на въздуха са иновативни решения, които могат да бъдат използвани за наблюдение и оптимизиране на офисната работна среда.

Използването на иновативни технологии и системи за мониторинг и контрол на въздуха може да допринесе за повишаване на продуктивността и доброто здраве на хората, които работят и учат в затворени помещения. В бъдеще, с разрастването на интереса към този вид мониторинг, можем да очакваме още иновации и напредък, които да допринесат за подобряване на качеството на работната среда и благосъстоянието на хората.

Социалната кампания „Знаеш ли какво дишаш?“ има за цел да повиши информираността именно върху влиянието на качеството на въздуха в затворените помещения и в класните стаи. Включването в кампанията на различни компании от бизнеса осигурява на училищата възможност да инсталират сензори и на ръководството да наблюдава в реално време нивата на температура, влажност и въглероден диоксид. Разберете как да се включите в кампанията, обадете се на тел. +359879016996.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени