"Да, ако този конфликт се задълбочи, което е възможно, ако продължи по-дълго, това ще има отражения и това трябва да го имаме предвид като възможност за идващата зима. Инфлацията се определя най-вече от международните цени и ако отново тръгне нефтът нагоре, както имаше такъв период от лятото досега - от 62-63 долара на барел, стигна до 96-97, близо до 100, в момента се задържа до около 92-93 долара на барел, ако тръгне отново нагоре, това ще има отражение. По отношение на храните най-важното разбира се, е да подкрепяме това, което прави българското производство", каза той.
Според него конфликтът в Израел е свързан и с войната в Украйна и серията от преврати в Африка.
"Нямам съмнение, че има много сериозна координирана акция за дестабилизиране на света в момента. Това е начин да се избегне от фокуса на света върху нападението на Русия над Украйна и опит да се разпредели това напрежение върху по-големи части от света. Това как ще разрешим тези конфликти през следващите месеци и години, ще предопредели какво ще се случва в света десетилетия напред. Това ще предопредели бъдещето на нашите деца и внуци. Ние ще имаме много въпроси да решаваме през следващия период", коментира той.
Запитан дали България може да посредничи за решаване на конфликта между Израел и Палестина, той отговори "бихме се опитали" но също така поясни, че рискът от ескалация е много сериозен, което прави търсенето на баланс много трудна задача.
"Проблемът в случая конкретният е, че имаме действително едно нападение срещу мирни граждани, което прави много трудно търсенето и възстановяването на този баланс. Както и в случая с Русия и Украйна, и тук имаме ясно агресивно нападение над мирни граждани - убити, отвлечени. Рискът за ескалация на военното напрежение там е много сериозен" коментира премиерът.
Териториалните планове за въглищните региони няма да бъдат изтеглени от Европейската комисия, но могат да се предоговорят, добави министър-председателят.
Денков разграничи политическите искания от тези на обикновените миньори и енергетици и видя политическа намеса в условията на предизборна кампания.
"Все още са заблудени от хора с политически амбиции, защото никой няма полза в момента от запушената магистрала. Никой няма полза от нагнетяването на напрежение, вместо да седнем и да огледаме плановете как конкретно да помогнем на хората. Всичко това пречи да се вкара разум в цялото обсъждане", каза премиерът.
Той е категоричен, че цените на електроенергията няма да се увеличат драстично за битовите потребители след като пазара се либерализира , приети са и защитни механизми.
"Първо, цената е фиксирана до средата на 2024-та година, след което има механизми, които няма да позволят поскъпване с повече от един-два процента. Това е скалата, за която говорим, след което, когато изтече срокът 2026 година, първо, отново има механизми, които позволяват да се компенсират потребителите подобни на тези, които използваме за бизнеса в момента, така, че никой не може да си позволи и няма да си позволи съществено поскъпване на тока", коментира премиерът.
Смяната на електромерите с умни, които да отчитат тарифи по часове ще е ангажимент на електроразпределителните дружества.
Денков отрече внасяния от Украйна пчелен мед да е радиоактивен.