Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Газът в Европа се търгува малко над 50 евро за мегаватчас

Снимка: Ройтерс

Природният газ в Европа се търгува малко над 50 евро за мегаватчас през следобедната търговия във вторник, отстъпвайки от вчерашния връх около 54,30 евро, тъй като прогнозите за по-меко време и големите запаси в газохранилищата сякаш имат известен превес над рискове, свързани с потенциалното въздействие при евентуално разширяването на войната в Близкия изток.

Въпреки днешното поевтиняване на синьото гориво, то е на път да поскъпне с над 20% в рамките на отминаващия месец, като голяма част от възходящото движение беше факт след атака на "Хамас" срещу Израел на 7-и октомври, довело до настоящия сериозен военен конфликт.

Цените на природния газ се повишиха през октомври поради опасения относно въздействието на войната в Близкия изток, въпреки че големите запаси и необичайно топлото време ограничиха това поскъпване към 54-56 евро за мегаватчас - най-високи ценови нива от февруари 2023 г. насам.

През изминалия уикенд египетското правителство обяви, че вносът на природен газ е спаднал до нулата от 800 млн. кубически фута на ден. Газовите потоците от Египет към Европа съставляват относително малък дял, но войната между Израел и "Хамас" вече доведе до затварянето на израелското находище "Тамар" в Средиземно море. Същевременно има опасения относно сигурността на катарските кораби за втечнен природен газ, преминаващи през Ормузкия проток - жизненоважен воден път за транспортиране на суров петрол и на втечнен природен газ (LNG).

Вчера имаше и информация за повреда на компресор в норвежкото съоръжение за преработка на газ Nyhamna, което предизвика допълнителни опасения за доставките.

Всичко това доведе в понеделник до първоначален скок на цените на декемврийските фючърси на нидерландския газов хъб TTF над 54 евро/MWh, но през днешната търговия те се върнаха към нивата малко над 50 евро за мегаватчас.

Графика на газовите TTF фючърси (в евро за мегаватчас)


Към настоящия момент енергийните доставки в Европа са на много по-стабилна основа, отколкото бяха в пика на миналогодишната енергийна криза, като газохранилищата на стария континент са почти запълнени, а потреблението все още е под исторически средните стойности. Все пак пазарът остава уязвим към прекъсвания на доставките, след като загуби голяма част от предишните си газови потоци от Русия.

През първата седмица на ноември се очаква необичайно топло в голяма част от континентална Европа, според прогнозата Maxar Technologies Inc. В резултат на това отоплителният сезон в региона може да започне по-бавно и със закъснение, което ще намали потреблението на газ. 

По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна