Цените на природния газ в Европа се повишават за втори пореден ден, тъй като има увеличаване на темпото на теглене на синьо гориво от местата за съхранение поради първото по-голямо застудяване тази зима.
Към 16.30 часа българско време януарските фючърси на нидерландския газов хъб TTF се повишават с 2,6% към 40,34 евро за мегаватчас, отскачайки от вчерашното двумесечно дъно около 37,75 евро.
Въпреки че запълняемостта на газохранилищата в ЕС все още е на много високи нива от 92,73% към 5-и декември, според данните на Gas Infrastructure Europe (GIE), тегленията на синьо гориво от тях в края на миналия и началото на текущия месец са по-големи, отколкото през същия период на 2022 г., когато обаче и времето беше по-добро. Трбва да се има предвид, че в края на ноември запълнямостта на съоръженията за съхранения на природен газ беше от 95,3%.
За същия период запълняемостта на газохранилищата в Германия се понижи от 96,3% до 93,37%, на Франция от 96% до 92,59% и на Италия - от 94,1% до 91,81%, според данните на GIE към 5-и декември.
Ако тази тенденция се запази, повечето анализатори очакват запасите в края на зимата да паднат под тазгодишните нива от началото на пролетта, което би представлявало по-голямо предизвикателство за презареждането на газохранилищата през следващото лято. Това вероятно ще подкрепи цените и след края на настоящия зимен сезон.
Графика на газовите TTF фючърси (в евро за мегаватчас)
Тъй като най-лошото от енергийната криза на стария континент вече е в миналото, нивата на съхранение играят важна роля като ключов индикатор за това накъде се насочват цените, заедно с нивото на вноса на втечнен природен газ (LNG) и ограничаването на потреблението. Търговците следят от близо и нарастващите норвежки потоци на природен газ към Европа.
Нетно дневно нагнетяване/теглене на газ за хранилищата в ЕС
Сегашното застудяване обаче се очаква да отслабне до уикенда, според прогнозата на Maxar Technologies.
Очакваното известно повишаване на температурите и оставащата в сила предизвикателна европейска икономическа перспектива, ограничават потенциала за промишлено потребление на природен газ. Това предполага, че синьото гориво може да бъде изправено пред ограничения в търсенето, което пък де не позволи по-рязко и по-трайно негово поскъпване.