Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Евромитове: От кривите краставици до Брекзит

2
Снимка: АФП

Вероятно всеки е чувал как Европейският съюз ще забранява кривите банани? Или май бяха краставици? А чували ли сте че Брюксел ще въвежда единен "еврокондом". Или че барманките и сервитьорките ще бъдат задължени да не ходят на работа с прекалено дълбоки деколтета? Или че вече няма да ядем шкембе чорба?

Днес, когато един или друг вид дезинформация ни залива буквално отвсякъде, е трудно да повярваме на всичко това. Но гореизброеното са реални заглавия от реални медии отпреди десетина или повече години. Предимно британски медии.

Всички тези истории, приличащи донякъде на т.нар. градски легенди, са наречени евромитове. Обикновено са базирани на абсолютна измишльотина, макар че често в тях има и зрънце истина или полуистина. Което обаче е обвито с очевидни неистини и незамислящият се читател, "облъчван" непрестанно с подобни заглавия, започва да вижда един всемогъщ митичен Брюксел, който "иска да му забрани или отнеме всичко, което го прави щастлив".

И…да му наложи например депутати от ромски произход. Както пише британският таблоид "Дейли експрес" в тази публикация от 2013 г. Като не пропуска да цитира евроскептични евродепутати от Острова, които критикуват "откачените брюкселски еврократи". Истината, че никъде в договорите на ЕС не се съдържа никаква намеса или препоръки по въпроса как да се селектират участниците в национални избори.

Но да се върнем на кривите банани, които вероятно са най-неуморно повтаряният евромит през годините. През 1994 г. британски таблоиди дружно алармират, че дечицата на Острова ще останат без желания плод, тъй като "кривите банани ще бъдат забранени брюкселските бюрократи".

Всъщност става въпрос за регламент, според който бананите първо качество не може да бъдат с "необичайно изкривяване на плодовете". Впоследствие този регламент е заменен от друг, в който стандартите за качество на бананите не са променени. 

Сходен е и случаят с регламент 1677/88, според който краставиците екстра качество трябва да са с "правилна форма и почти прави". За критиците на ЕС текстът веднага се превръща в мишена за критики и повод за присмех. Впоследствие обаче този регламент е премахнат, а Европейската комисия решава да остави въпроса на пазарните оператори (виж тук). 

И докато случаите с бананите и краставиците почиват на реални регламенти, то информацията, че популярният снакс Бомбай микс вече ще се казва Мумбай микс, за да бъде наименованието политически коректно (тъй като индийският град Бомбай от 1995 г. се казва Мумбай), вече е абсолютна измислица.

Случаят от 2006 г. е интересен, защото е на 100% пример за евромит.

Тогавашният брюкселски кореспондент на в. "Дейли телеграф" Дейвид Рение обаче разнищва ситуацията и открива първоизточника на "информацията", който се оказва малка английска новинарска агенция. Чийто редактор се позовал на "един пич от вътрешното министерство, който чул да се говори за това". А целта му била да се "захранят таблоидите".

Стига се дотам, че Европейската комисия стартира специалния сайт "Евромитове", в който публикува стотици опровержения и разяснения на най-различни измислици в пресата. Сред които например, че регулация за защита на личните данни забранява на децата в Германия да пращат писма на Дядо Коледа.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Крайно подвеждащ е призив на в. "Сън" към "брюкселските бюрократи" да "свалят ръцете си от гърдите на барманките ни". За какво става въпрос? За предложение за директива в ЕС работодателите да се погрижат за служителите си, които работят на слънце заради риска от рак. И например да осигурят слънцезащитен крем или защитно облекло. Барманки и деколтeтата им не са споменати в предложението. В крайна сметка Европейският парламент гласува да отпадне текстът за слънчевата светлина и остави само частите за работещите с източници на изкуствена радиация.

Ключова фигура в историята на евромитовете заема не кой да е, а бившият кмет на Лондон и експремиер на Великобритания Борис Джонсън. Първоначално е репортер на "Таймс", но е уволнен, тъй като си измислил несъществуващ цитат от събеседник.

След това обаче става кореспондент на "Дейли Телеграф", отразявал европейските институции в Брюксел. И пише "култови" дописки, сред които например изпъква тази за "брюкселските бюрократи и техния легендарен поглед към детайлите, които отхвърлили нови спецификации за кондомите". "Въпреки настояванията на индустрията в Италия за по-малък минимум на ширината", което "накърнило егото на италианците". Джонсън се позовава на официален говорител от евроинституциите. Три десетилетия по-късно Уили Елин разказва, че ставало дума за искания от медицински организации за проверка на сигурността на кондомите, а не за размера им. Но…


Любопитна е историята как в изказване през 2019 г. Джонсън, отдавна вече политик, обвинява "брюкселските бюрократи", че наложили вредна за околната среда и ненужна опаковка на пушената херинга в Англия. Но се оказва, че става дума за…чисто британска регулация, която няма нищо общо с Брюксел.

В крайна сметка през 2016 г. британците гласуват на референдум да напуснат Европейския съюз, а бившият журналист Борис Джонсън впоследствие става премиер на Обединеното кралство.

Въпреки това скорошно проучване показа, че като цяло жителите на Великобритания не одобряват Брекзит и определят като лошо решение напускането на Европейския съюз (виж графиката по-долу). 

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна