Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България и Италия: Евроскептицизмът се пропуква

Каква Европа създаваме днес и оставяме за младите утре?

Снимка: Архив

България е спечелила от членството в Европейския съюз - така смятат повече от половината българи. И въпреки това ние, заедно с Италия, сме на последно място по този показател в Европа. Това показва скорошно проучване на Европейския парламент, проведено през есента на 2023 г. 

Откъде идва разочарованието на голяма част от хората в България и Италия - това попитахме млади хора от двете държави, работещи и развиващи се в различни области. 

Дарина Манолова е на 36 г. и работи като архитект в София. Според нея проблемът е в липсата на информираност и усещане, че сме част от ЕС.

"Не мисля, че бихме могли да говорим толкова за разочарование от българска страна по отношение на политиките на ЕС, колкото за липса на информираност и себеусещане като част от самия Европейски съюз. Според проучването 60% от интервюираните българи не следят и не са информирани за политиката на ЕС. Една от многото причини за процента информираност би могла да се дължи и на факта, че България е сред най-младите държави-членки на Европейския съюз. Само по себе си това е предпоставка за времето, необходимо на българите да натрупат опит и познания по отношение на европейските политики. От тази гледна точка е възможно тепърва да предстои засилване на интереса към избори и активно участие в политиките на ЕС. Статистиката от проучване от есента на 2023-а отбелязва увеличение в процента българи, които биха гласували - 52% спрямо 50% от 2018-а, което е положителен показател, макар и минимален. Определено обаче възстановяването на доверието в местната власт и постигане на политическа стабилност в държавата биха били една съществена първа стъпка към подобряване на отношението и ангажираността към политиките на ЕС". 

Франческо Ди Бенедетто е на 34 години от град Кастелеоне, Италия. Работи като учител. За него разочарование се наблюдава при възрастните хора и при уплашените от негативните ефекти на мигрантските вълни.

"Лично аз смятам, че членството в ЕС е предимство, както от гледна точка на живота в държава-членка, така и от гледна точка на пътуването в други държави от Съюза. Според мен много от разочарованите италианци биха могли да се причислят към две категории: възрастните хора, които изпитват носталгия по политиката на ХХ век, които не виждат новите възможности и предимства от членството и които не очакват еволюционни промени в бъдещия си живот; и тези, които се чувстват ограничени и потиснати от бюрокрацията на ЕС, особено уплашени от факта, че работата, жилището, здравеопазването и парите им се отнемат в полза на мигрантите". 


Европейците, независимо къде живеят и изкарват прехраната си, изпитват ежедневно влиянието на Европейския съюз върху себе си. Защо тогава е тази пропаст между хората от двете страни и европейските политики и избори? 

Дарина от България: "Ежедневието и трудностите неминуемо оказват влияние върху степента на загриженост и активност в политическата сфера. На местно ниво в България последните години бяха несигурни и политически нестабилни. Италия също е белязана от многократната смяна на правителства, недоверие в политиката на местно ниво и тежкото преминаване през пандемията. За един средностатистически човек - без значение българин или италианец, активно участие и ангажираност в политиките на ЕС остава на заден план като грижа и внимание. Отново обаче е налице нуждата от информираност за функциите и политиките на ЕС, и съответно осъзнаване на важността от участие при избора на представители на страните в Европейския парламент".

Франческо от Италия: "Един от основните фактори е незаинтересоваността от политиката. Винаги се смята, че каквото и да се предложи, в крайна сметка има лична изгода и е измама спрямо жителите. Дори от информационна гледна точка кампанията става все по-малка - това вече се вижда от общинските и регионалните избори, при които печалбата би била повече от пряка, да не говорим при европейските. Със сигурност мнозинството от италианците смятат, че получените ползи и предимства са в следствие на национална политика, като не вярват на истинските европейски ползи". 


Според Евробарометър не е голям интересът срeд българските гласоподаватели към предстоящия европейски вот - едва 39%. Знаем, че по принцип избирателната активност у нас е ниска, на избори за Европейски парламент - още по-ниска. Обратим ли е този процес? Какво може да мотивира българите, в частност по-младите?

Дарина от България: "Процесът е поправим и обратим. 39% по параметър интерес отговаря на 40% параметър информираност с 1% отговорили с "не знам". Т.е. колкото повече ангажираност и информираност биват създавани, толкова повече е вероятността да има растеж на интереса към гласуване. Възможностите за информационни и образователни кампании са различни и могат да бъдат съобразени и изготвени за всякакъв вид публика и възрастови групи.

Младите в България преминават през естествения процес на израстване и осъзнатост като граждани не само на България, а и на ЕС. Нормално е във възрастовата група 15+ интересът да е насочен към напълно различни неща от политика. Групата на 55+ са с най-голям процент на склонност към гласуване, което също е нормално. Въпросът е каква Европа създаваме днес и оставяме на младите и колко можем да ги подготвим за момента, когато те ще поемат по-активната си роля в продължаване или създаване на следващите политики на ЕС".

А как стои въпросът в Италия? Какви са настроенията там преди евровота? Какви са Вашите впечатления - ще гласуват ли младите хора на тези избори?

Франческо от Италия: "Понастоящем интересът към европейските избори намалява заради факта, че съществува истинско недоверие към предимствата, които могат да бъдат получени. Хората не проявяват интерес дори към четенето на предизборните програми на отделните политици, към които се стремят, независимо от тяхната репутация.
Младите хора все повече се обезкуражават от политиката, виждам го и сред моите ученици в училище. Освен ако не става дума за някоя модерна новина за социалните мрежи, останалата част от политиката дори не се взема под внимание. Забелязвам тази разлика и в сравнение с времето, когато бяхме студенти и когато също ходехме на демонстрации, за да накараме хората да почувстват нуждата да защитят правата си".

Каква Европа искаме? Отговорите от България и Италия:

Дарина: "Обединена и обединяваща, подкрепяща, прогресивна, иновативна, гъвкава и устойчива. 

С разширяване на ЕС е нормално някои от механизмите на бюрократичната система, обединяваща 28 държави и с тенденцията за разрастване, да преминават през осмисляне и адаптиране спрямо нуждите на един различен мащаб на влияние и взаимодействие. Може би изборите, интересът към тях и броят на председатели в Европейския парламент са тема, която ще бъде засегната в някакъв бъдещ момент. А може би е само липсата на информираност и доверие в местните политики в отделните държави, които ще бъдат предизвикателството, с което и България и Италия ще трябва да се справят, за да има повече гражданска активност и съответно обединение около темите, политиките и развитието на Европейския съюз".

Франческо: "Нуждаем се от Европа, която да преработи предимствата, които вече предлага, но по начин, който е особено привлекателен за новите поколения, тъй като те трябва да се възползват от тези възможности, за да подобрят бъдещето си. Също така се нуждаем от Европа, която осигурява по-голяма информираност и се чува по начини, различни от новините. Само така тя може да достигне до очите и ушите на всички поколения".

Европейските избори ще се проведат от 6 до 9 юни 2024 г. Използвайте правото си на глас, за да се справим с глобалните предизвикателства, пред които сме изправени! Всеки глас е важен! Eвропа, гласувай!

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна