В началото на годината започваме важните здравни теми в подкаста на БНР "В центъра на системата" с фокус извънболнична медицинска помощ.
От какви нови профилактични прегледи ще можем да се възползваме през 2024 година?
Ще имаме ли право на по-бърз достъп до ЯМР и скенер в извънболничната помощ?
Защо личните лекари нямат достъп до пациентското ни електронно досие?
Защо личните лекари настояват за възможност да отсъстват няколко дни в годината, без да посочват заместник?
Защо децата трябва да се ваксинират срещу морбили и варицела?
Има ли епидемичен взрив от стрептококус пиогенес при децата?
Очакваме първите доставки от пневмококови ваксини за хора на и над 65 години.
Защо трябва да остане и на хартия и електронната рецепта за антибиотици и след гратисния период?
Слушайте епизода тук:
Гости в епизода са:
🔵Д-р Гергана Николова, член на УС на Българския лекарски съюз и на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари и общопрактикуващ лекар в столицата
🔵Граждани по темата за профилактичните прегледи по НЗОК - как е у нас и как е в чужбина
От разговора ще научите:
🔵Кои са новостите по отношение на ИБМП в преговорите по Анекса към НРД 2023 – 2025 г.
🔵На какви профилактични прегледи имат право здравноосигурените лица
🔵Кои са новите профилактични прегледи за 2024 г. за здравноосигурените лица
🔵Нови моменти в Наредбата за изменение и допълнение на Наредбата за профилактичните прегледи и диспансеризацията
🔵Ще имаме ли възможност за повече високоспециализирана образна диагностика и скъпоструващи лабораторни изследвания през 2024 г.
🔵Защо личните лекари настояват направлението за ЯМР да се предоставя от тях и да не се чака разрешение от РЗОК
🔵Имаме ли право на направление по НЗОК през личния лекар за PSR - тест за Covid-19
🔵Защо общопрактикуващите лекари искат да се запише възможност да отсъстват няколко дни в годината, без да посочват заместник
🔵Защо личните лекари настояват от графика, поставен на вратата на общопрактикуващия лекар, да отпаднат имената на заместниците му
🔵Кога да очакваме първите пневмококови ваксини за хората на и над 65 години
🔵Ще могат ли личните лекари да запознават пациентите със здравните им досиета
🔵Има ли епидемичен взрив от стрептококус пиогенес при децата
🔵Защо децата трябва да се ваксинират срещу морбили и варицела
🔵Какви други ваксини са важни за децата до 18 години
🔵Как върви процесът с електронните медицински бележки за децата и учениците и това, че ща са видими в пациентските им досиета
🔵Трябва ли и след края на март електронните рецепти за антибиотици да останат и на хартия и в електронен вариант
🔵Какъв министър на здравеопазването очакват общопрактикуващите лекари
"С промените в Наредба 8 - Наредбата за изменение и допълнение на Наредбата за профилактичните прегледи и диспансеризацията се разшири обхватът на имащите право на мамография - изследването вече ще се прави не след навършване на 50 години, а след 45 годишна възраст и от миналата година това ставаше до 69 годишна възраст при жените, сега вече изследването на млечната жлеза ще се прави и след 69 годишна възраст - на три години веднъж. Досега профилактичният мамографски преглед беше на две години веднъж след 50 годишна възраст на жената. Където има наследствена обремененост, тези жени се наблюдават веднъж годишно. От 2023 г. ехографията на млечна жлеза вече се прави на жени между 30 и 50 годишна възраст веднъж на всеки две години. Промяната се налага, за да имаме по-добър обхват за това много сериозно заболяване - рак на гърдата, съобщи за БНР д-р Гергана Николова, член на УС на БЛС и на НСОПЛ.
"Веднъж годишно между 30 и 40 години жените имат право на преглед при гинеколог с изследване на цитонамазка.
От 2023 г. се вече има възможност за изследване на още един туморен маркер за рак на простата, нещо което също не се разбра достатъчно добре от хората. Изследва се не само общия ПСА - тест, но и на свободния - ние наблюдаваме съотношението между двата показателя.
Друго много важно за профилактичните прегледи е, че от миналата година се въведе и тази година също се прави, е изследването за хепатит С и хепатит B за пациентите, които са на 40, 45, 50, 55 и 60 години. Тази възможност я нямахме преди 2023 година и мисля, че и сега много малко от хората знаят за нея, каза още д-р Николова.
"Хепатит B и хепатит С са вируси, от които човек може да се зарази по полов път, но не го разбира, защото няма никакви оплаквания, и може в един момент "да се събуди" с много напреднал хроничен хепатит или с цироза, в някои от сериозните случаи и с карцином на черния дроб.
Всеки пациент от 30 до 65 г. възраст има право веднъж на пет години да си изследва пълна кръвна картина, урина, креатинин, пикочна киселина, чернодробни проби и липиден статус. При пациенти над 69-годишна възраст може също вече да се изследва липидния статус, дори те да нямат сърдечно заболяване.
Изследване на нивото на витамин Д в организма не може да става чрез направление от личния лекар, а през наблюдаващия ендокринолог и то по негова преценка, при промяна в състоянието на пациента. За мен е по-належащо дамите в менопауза да си изследват своята костна плътност, което все още се заплаща от пациента, но би било добре при следваща промяна в Наредба 8 да се опитаме това да влезе като заплащане по НЗОК, защото това има огромно значение за качеството на живот при жените, смята още д-р Гергана Николова.
Столичани споделиха за подкаста на БНР "В центъра на системата", че в чужбина хората, които имат здравни осигуровки биват подканяни да си направят профилактичен преглед, а лекарите обясняват много подробно и внимателно всичко на пациента, включително се грижат за менталното им здраве.
Тези, които имат личен лекар в България, са доволни от него, но им липсва цялостна информация на какво имат право като прегледи, а също хората се оплакаха, че много време се чака пред кабинета на общопрактикуващия лекар, дори да имаш час, по тази причина голяма част от тях предпочитат да ходят на платени прегледи. Диспансеризиран пациент с диабет заяви, че му се правят всички полагащи му се прегледи и изследвания, но пък отношението на лекаря е доста повърхностно към самия болен.
Бавно стават нещата и това отблъсква хората от профилактичните прегледи, хората не могат да отсъстват от работа, е основният извод от нашата анкета.
Според д-р Гергана Николова има ръст при хората, които са били на профилактичен преглед за периода 2022 - 2023 г. заради усилена работа на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари, на БЛС, на НЗОК, като за 2023 г. 53 на сто от хората са направили профилактични прегледи.
"Очакваме развитие по нашето предложение пред НЗОК да се изработят критерии, по които пациентите да получават по-бърз достъп направление за ЯМР, имаме голямо разбиране до момента от здравната каса това да стане. Коментираме в момента с НЗОК за бройките на скенери и ЯМР, за които има лимити и ограничения за получаване. Те се отпускат от специалистите в СИМП - има лимит на бройката на скенерите и разрешителен режим за ЯМР.
На извънреден събор БЛС обсъжда условията на анекса към новия рамков договор
Нашето предложение е да се изведе в извънболничната помощ изследването за ЯМР по НЗОК, когато става дума за бърза диагностика и да не се налага пациентът да лежи три дни по КП в болница, поясни още д-р Николова.Тя призова родителите, които са пропуснали да поставят ваксината на децата си на година и един месец и на 12 години за морбили, паротит и рубеола да го направят, защото в момента сме в сериозен риск заради бума на заболели с морбили в съседна Румъния. Ваксина може да се постави, дори ако не се знае имунизационния обхват.
"Там 26 деца починаха от болестта. Според последните данни за 2021/2022 г. имунизационният обхват при децата се е покачил, но все още има какво да желаем, защото ние личните лекари искаме да достигнем процент от 97- 98%, за да сме спокойни. Защото ние можем да викаме, да каним, но когато някой човек не иска, не можем да го имунизираме насила...
В Столичната здравна инспекция имунизират деца срещу морбили, паротит и рубеола
А с оглед на забавените ваксинации заради пандемията, това, че голяма част от децата не са ваксинирани по медицински причини, влизащите в страната ни деца бежанци с неизяснен имунизационен статус, антивасърските настроения у нас, трябва да се наваксва в имунизационното покритие у нас, поясни д-р Николова.Личните лекари във Видинско проверяват имунизацията срещу морбили
"Варицелата е остро инфекциозно заболяване с висок процент на заразяване. Затова при варицела е желателно детето да си остане в къщи, в изолация поне 7 дни, до завехне обривът. Важното е, да се знае, че има ваксина и за варицела, която се поставя и на деца, и на възрастни. Аз препоръчвам тази ваксина.Защото вече имам възрастни пациентки с херпес зостер при мен, добави д-р Гергана Николова от БЛС.
"В края на януари се очакват и първите доставки от пневмококови ваксини за хора на и над 65 години, което по програма на МЗ, която досега включваше противогрипните ваксини. Поетапно всяко година ще се ваксинират по 5 на сто от подлежащите пациенти.
"Включихме тази ваксина за възрастните хора, за да предотвратим тежките пневмонии, особено при тези с тежки хронични заболявания, като ваксината ще ги пази от това да не има се налага да приемат често антибиотици, да нямат антибиотична резистентност, да не влизат в болница. Пневмококовата ваксина ги пази от 13 най-чести щама, които причиняват сериозните заболявания и са включени трите основни, които причиняват в България тежките пневмонии. Ваксината се поставя еднократно, а не всяка година, както е при противогрипната.
Всички епизоди на подкаста ще намерите:
Apple Podcasts през iTunes