Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пътувай, мечтай, дерзай... и се върни в България!

567 българи получиха безплатен билет, за да обиколят Европа

Снимка: БГНЕС

Над 36 хиляди 18-годишни европейци получиха безплатни карти за пътуване, за да обиколят Европа и опознаят красотата и многообразието ѝ. Сред тях са и 567 българи. Това стана възможно чрез инициативата "DiscoverEU", която е част от програмата "Еразъм+", насочена към образованието, обучението, младежта и спорта.

От началото си през 2018 г. инициативата е дала такава възможност на хиляди млади европейци. А целта ѝ е да засили чувството на младите хора за принадлежност към Европейския съюз.

Новоизбраните ще усетят разнообразието на Европейския континент, ще научат за културното и историческото му наследство и ще се запознаят с връстници от други страни в ЕС. Спечелилите ще могат да използват картите си между 1 март 2024 г. и 31 май 2025 г. за период до един месец.

Такова пътешествие вече е направила Лора Сергеева от София. Тогава тя кандидатства заедно със своя приятелка и получават одобрение. Пътуването им е продължило месец, като за две седмици са посетили Ирландия и за още две са се насладили на красотата на Франция и Италия.

Пред БНР и специалната програма за новото европейско поколение студентката разказа, че е разбрала за тази възможност от своя приятелка, обиколила Норвегия:

"В началото бях малко шокирана - как не я е страх да ходи сама в непозната държава, но историите и запознанствата с интересни хора, за които ми разказа, ме убедиха и аз да пробвам. Когато спечелих билета, веднага направих план и маршрут на пътуването. В началото подходих малко по-амбициозно от възможностите ми, но накрая преживяването беше точно такова, каквото си го представях".

Лора споделя, че в началото на пътуването е изпитвала малко страх и е била много предпазлива:

"В Ирландия беше някак различно. Тъй като се возихме на стоп и си намирахме място за спане най-вече в каучсърфинг, бяхме длъжни малко или много да се доверим на хората, които ни предлагаха помощ. Останала съм само с хубави спомени оттам - много от тях се отклоняваха от пътя си, за да улеснят нашия. Една жена дори ни даде адреса си, в случай, че нещо закъсаме. Това ме научи да имам повече вяра и да давам шанс на хората. Разбира се, човек не трябва да бъде безкритичен".


Повечето млади хора, които Лора среща по време на пътешествието си, са били от Германия, Великобритания и Италия. Повече възможности ли имат те от българските студенти или просто е въпрос на желание и заинтересованост?

"За тях пътуването в чужбина е неотменна част от ежедневието им, не винаги нещо специално. Отчасти може би заради по-добро финансово положение, повече информираност или чисто заради географска близост, те имаха повече опит в пътуванията, отколкото моите връстници в България. Много от тях бяха взели една година почивка и просто обикаляха насам-натам. Повечето ми колеги в университета също не са тръгнали да следват веднага след завършването, а са пътували, работили или доброволствали. В това отношение хората, които срещнах, бяха доста по-свободомислещи", смята студентката.

Според нея много от младите българи не проявяват активен интерес към възможностите, които им предлага Европейският съюз. "Често се информират и възползват от тях, чак когато някой в техния приятелски кръг сподели собствените си преживявания, съответно и съществуването на програмите", подчерта тя и добави със съжаление, че така се изпускат страхотни шансове за развитие и разширяване на кръгозора.

Лора е на 23 години и в момента учи медицина в Германия. За момента тя все още се двоуми дали да се завърне у нас след завършване на образованието си:

"От една страна най-близките ми хора са в България, но от друга страна ми е трудно да видя подходяща среда за развитие, особено след като вече съм свикнала да живея в друга държава. Бих се върнала, когато понатрупам опит, но човек никога не знае. Това е труден въпрос, затова отлагам да мисля по него от няколко месеца".

Наградените кандидати по програмата "DiscoverEU" по правило пътуват с влак. Въпреки това, за да се гарантира възможно най-широк достъп, в рамките на действието се предлагат алтернативни видове транспорт, когато е необходимо, като например фериботи и автобуси, като се отчитат съображения, свързани с околната среда, времето и разстоянията. В изключителни случаи и когато не е възможен друг вид транспорт, младежите ще могат да пътуват и със самолет.

Освен гражданите на 27-те страни-членки, участници могат да бъдат и тези от страните, асоциирани с "Еразъм+": Исландия, Лихтенщайн, Норвегия, Северна Македония, Сърбия и Турция.

Илиана Иванова

""DiscoverEU" е уникална възможност да се впуснете в едно незабравимо пътешествие из Европа, където всяка спирка създава нови взаимоотношения и подчертава многостранната красота на Европа. /.../ Нека всяко място разшири перспективите ви, всяко взаимодействие обогати духа ви и всяка среща остави траен спомен!" – е посланието към новите участници в програмата на Илиана Иванова - еврокомисар по иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта.

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени