Фокусът на кампанията преди европейския вот трябва да е върху посланията, а не върху дрязгите - за това носят отговорност политиците.
В това е категорична Маргарита Дилова - сътрудник на Сдружение РЕСЕКО България и студент по "Право" в Софийския университет "Св. Климент Охридски".
"Много е важно нашите политици да могат да организират една добра кампания, чийто фокус да не бъде изместен от ежедневните дрязги и конфликти на база на това кои политици се разбират и кои не. Тук отговорността ще бъде най-вече и на нашите политици - какви послания ще предадат и как ще мотивират хората да гласуват", обясни тя в интервю за БНР и специалната рубрика за новото европейско поколение.
Според нея трябва да се проведе много активна кампания, в която да се обяснява на хората колко е важно да гласуват, как техният глас има значение и би повлиял на бъдещия курс, който Съюзът ще поеме, и на политиките, които ще предприеме. В това отношение със сигурност трябва повече да се говори и обяснява на хората, категорична бе Дилова.
И подчерта, че за да могат хората да бъдат мотивирани да гласуват, те трябва да знаят, че позицията им наистина има значение. По думите ѝ това може да се случи като се организират информационни кампании и различни събития.
Пред БНР Дилова прогнозира, че няма да има спад в избирателната активност сред младите хора:
"Нещата ще се запазят така. Не би трябвало да има спад в активността, ако сравняваме с предходните избори".
Според нея българските младежи знаят за възможностите, които им предоставя Съюзът и се възползват от тях. По думите ѝ младите сега имат преимуществото целият им съзнателен живот да е протекъл в България като европейска държава, като държава - част от ЕС.
"Те са европейци. Те се чувстват част от ЕС. Те са активни в това отношение. Имат своите позиции. Разбира се, имат и своите критики. Точно поради причината, че те нямат този комплекс, затова постоянно трябва да се доказват, че са европейци. Те знаят, че са част от това семейство. Затова могат да бъдат и по-критични. Със сигурност те имат отношение и това се показва", коментира тя.
А ключовите теми на европейския гласоподавател няколко месеца преди вота за ЕП са: земеделската и търговска политика, енергийната независимост и климатични промени, политиката за разширяване на ЕС, миграционната политика, както и сигурността, посочи Дилова, която изготви анализ по темата.
Тя предупреди обаче, че нерешените социални и политически проблеми, които се наблюдават преди изборите, отварят пътя на популизма и популистките формации. Според нея в момента основно предизвикателство, най-вече за старите политически формации, ще бъде да мобилизират електоратите си, като изготвят по-ясни послания за икономическите императиви и императивите за сигурност, тъй като, по думите ѝ, именно тези опасения са водещи в мисленето на избирателите. Тя изтъкна, че това е видно и от провежданите социологически проучвания.
"Предстои да видим в предстоящата кампания как политиците ще отговорят на очакванията както на младежите, така и на по-възрастните европейски гласоподаватели. На база на развиващите се динамични процеси в световен мащаб, както и инфлацията, се наблюдава това, че хората много повече се интересуват от своята сигурност, икономическа сигурност също, стабилност на доходите. Те ще очакват да се отговори на тези проблеми в настоящата кампания", подчерта Маргарита Дилова.
Тя припомни, че на последните европейски избори през 2019 г. се е обърнало доста внимание точно на младите:
"Тогава се чу техният глас най-силно. Тогава бяха и първите т.нар. "климатични избори". Формациите, които защитаваха опазването на околната среда и имаха идеи за развитие на климатичните политики, спечелиха доста гласове и места в парламента. Тогава гласът на младите беше чут, защото именно те най-активно защитаваха тези позиции и политики".
Сега нещата са по-различни, изтъкна Дилова и изрази надежда, че и сега гласът на младите да бъде чут. По думите ѝ има достатъчно форуми и информации, които и младите активни граждани организират, обсъждат и очакват да получат вниманието на политиците.
"Смятам, че има надежда в тази посока и би могло тази позитивна тенденция да продължи и да се види нейният резултат и на предстоящите избори".