Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Джером Пауъл: Инфлационните данни в САЩ съответстват на това, което Фед иска да види

Джером Пауъл, председател на Федералния резерв
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Последните данни за инфлацията в САЩ са "в съответствие с това, което бихме искали да видим", зави председателят на Федералния резерв Джером Пауъл в коментари, които изглежда запазват непокътната базовата линия на централната банка за намаляване на лихвените проценти през тази година, съобщава Ройтерс.

Данните за ценовия индекс на личните потребителски разходи (PCE), публикувани в петък, "са това, което очаквахме", каза Пауъл, и въпреки че те показват по-слабо забавяне от миналата година, "няма да ни видите да реагираме прекомерно".

Все пак той посочи, че февруарският доклад не подкопава базовата перспектива на Фед.

Джером Пауъл говори по време на събитие във Федералния резерв на Сан Франциско.

През последните три седмици шефът на Фед каза, че централната банка "не е далеч" от точката, в която би било удобно да се намалят лихвените проценти, след което отказа да повтори тази мисъл, когато му се отдаде възможност. Той каза, че неотдавнашната малко по-висока инфлация не е променила цялостната "история" за намаляване на ценовия натиск, но също така отбеляза, че последните данни не могат да бъдат напълно отхвърлени като сигнал за забавяне на постигнатия напредък по отношение на борбата с инфлацията.

Днес Пауъл повтори, че централната банка няма да започне да намалява лихвените си проценти, преди да види, че инфлацията е на устойчив път към целевото ниво от 2%.

"Какво ни трябва, за да получим тази увереност? Просто повече добри показания за инфлацията като тези, които получавахме миналата година", подчерта той.

Пауъл също така повтори, че Фед не "бърза" да започне разхлабване на паричната и лихвената си политика.

"Можем да изчакаме и да станем по-уверени относно придвижването на инфлацията към целта от 2%", посочи той.

Шефът на Фед отбеляза, че централните банкери не са сигурни "докъде ще се върнат лихвите, когато всичко това приключи". "В продължение на много години, ако се върнете преди глобалната финансова криза, не беше необичайно да видите дългосрочните лихви в нивата около 4%, докато времето между глобалната финансова криза и пандемията лихвите падаха все по-ниско, и по-ниско, и по-ниско ".

Пауъл сподели, че Фед не е сигурен дали лихвите могат да се върнат към по-високите нива от времето преди глобалната финансова криза. Той обаче отбеляза, че не вижда лихвите да спаднат до "много много ниските нива, на които бяха преди пандемията", но добави, че ги вижда на по-ниско ниво, отколкото са в момента.

Относно възможността за икономическа рецесия, Пауъл отговори:

"Винаги има някаква безусловна вероятност за рецесия през следващата година".

Той обаче подчерта, че в момента възможността за рецесия не е повишена, като се мотивира: "Растежът е силен, икономиката е в добра форма и няма причина да мислим, че икономиката е в рецесия или е на ръба на такава".

Освен това Пауъл повтори, че и пазарът на труда остава силен. 

По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени