Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Глобалният въглищен енергиен капацитет нарасна с 2% през миналата година - най-силно от 2016 г.

Снимка: globalenergymonitor.org

Световният капацитет за електроенергия, добивана от въглища, е нараснал с 2% през миналата година, което е най-силното годишно увеличение от 2016 г. насам, дължащо се на ново строителство на въглищни централи в Китай и забавяне на извеждането им от експлоатация на други места, показва изследване на  базирания в САЩ мозъчен тръст Global Energy Monitor (GEM), цитирано от Ройтерс.

Въпреки рекордните увеличения на възобновяемите енергийни източници, почти 70 гигавата (GW) нови въглищни мощности са били въведени в експлоатация по целия свят през 2023 г., включително за 47,4 GW в Китай. Енергийният капацитет от въглища извън Китай също е нараснал за първи път от 2019 г., докато в световен мащаб са били спрени мощности за едва 21,1 GW, се казва в проучването.

След подписването на Парижкото споразумение за климата през 2015 г. 25 държави са намалили енергийните си въглищни мощности, но други 35 са го увеличили, посочи Флора Шампеноа, водещият автор на доклада на GEM.

"Светът се движи в правилната посока по отношение на намаляване на ролята на въглищата в енергийния сектор, но не достатъчно бързо и с някои рисковани отклонения по пътя", каза Шампеноа.

За да се поддържа покачването на средната глобална температура в рамките на ключовия праг от 1,5 градуса по Целзий, глобалният капацитет на въглищната енергия трябва да бъде премахнат до 2040 г., сочат прогнозите на Международната агенция по енергетика (МАЕ), отбелязва Ройтерс.

Подобно поетапно спиране би изисквало осреднено затваряния на въглищни мощности за 126 GW всяка една година, което се равнява на затварянето на две въглищни централи на седмица, дори ако по същото време не се добавя нов капацитет, изчислява GEM.

В момента обаче се разработват още 578 GW въглищни мощности. Това включва 408 GW само в Китай и е достатъчно за захранване на цяла Индия.

Малко под 200 GW мощности са в процес на изграждане, включително 140 GW в Китай, според проучването на GEM. Степента на "пенсиониране" на въглищните централи в Китай, на фона на опасенията за енергийната сигурност, също беше най-ниска от десетилетие през миналата година.

Тъй като енергията от въглища е несъвместима с декларираните дългосрочни цели на Китай в областта на климата, в доклад на GEM се отбелязва, че Китай е изложен на риск да бъде затрупан с милиарди юани в блокирани активи. Последните одобрения за въглищни проекти в Китай идват с лозунга "първо изградете и по-късно модифицирайте", което предполага, че те се считат за краткосрочно решение за енергийни доставки.

"Прекомерното изграждане на въглищни централи "за всеки случай" и с подхода "ще се справим с това по-късно" е скъп и рискован хазарт, особено когато са налични алтернативни решения за постигане на целите и справяне с енергийната сигурност", заключава Шампеноа. 

По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени