Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цената на природния газ в Европа опитва да стабилизира над 30 евро за мегаватчас

Снимка: Ройтерс

Природният газ в Европа се търгува за втора поредна сесия на търговия над 30 евро за мегаватчас за пръв път от три месеца насам, като търговците са в очакване на отговора на Израел на масираната въздушна атака на Иран през уикенда и ако този отговор бъде относително ограничен, може да отслаби рисковете за глобалните енергийни потоци.

Към 13.00 часа българско време фючърсите на нидерландския газов хъб TTF  с доставка през май поевтиняват с 1,3% към 30,32 евро/MWh, след като в началото на днешната търговия поскъпнаха за кратко до 31,23 евро за пръв път от 31-ви януари насам, а през миналата седмица отбелязаха най-солиден ръст от октомври 2023 г. насам.

Пазарите продължават да определя през последните търговски сесии по-висока рискове премия с оглед на по-голямата геополитическа нестабилност, включително и заради руските удари по украинската енергийна инфраструктура и две подземни газохранилища.

Графика на газовите TTF фючрси (в евро за мегаватчас)


"Иранската атака по цели в Израел е малко вероятно да доведе до по-нататъшна ескалация - поне засега, въпреки че средносрочните рискове са се увеличили. Имайки предвид това, рисковете очевидно се повишиха в резултат на атаките от този уикенд. В по-широк план, събитията може да са симптом за по-обширни предизвикателства пред глобалното сътрудничество.", посочват анализатори от Citigroup, цитиран от Блумбърг.

Въпреки че Европа не доставя много газ от региона на Близкия изток, нейната зависимост от световните пазари нарасна, откакто загуби повечето газови потоци по тръбопроводи от Русия през 2022 г. С оглед на това, дори събития, които на пръв поглед се случват далеч от стария континент, оказват влияние върху цените, а нестабилността се превърна в обичайна характеристика на пазара след европейска енергийна криза.

В същото време се увеличава вносът на втечнен природен газ (LNG) от азиатските държави, като китайският внос достига 6,61 милиона тона през март.

ЕС се фокусира в запазването на своите газохранилища за следващата зима, след като приключи зимата с рекордни нива на запълняемост на места за съхранение на синьо гориво. Към 13-ти април средната запълняемост на газохранилищата в ЕС е на ниво от 61,69%. Мекото време и слабото индустриално търсене пък ограничават потреблението на газ.

"Тъй като запасите от газ в Европейския съюз са на рекордно високи нива за този период от годината, наистина няма причина за паника", посочиха анализатори от EnergyScan на енергийния гигант Engie SA.

Норвежкият газов поток към континента обаче остава намален след непланирана поддръжка на някои от съоръженията в страната, която започна през уикенда. Сега се очаква работата да продължи поне до вторник, според норвежкия мрежов оператор Gassco AS.

Едно по-нататъшно рязко поскъпване на газ в Европа изглежда органично на фона на прогнозите за по-топло време през следващите дни, увеличено производство на вятърна енергия, силното производство на ядрена енергия във Франция и увеличаване на доставките на газ от Норвегия.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени