Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Японската газова асоциация очаква поскъпване на втечнения газ заради растящите цени на петрола

Снимка: balkangashub.bg

Членовете на Японската газова асоциация очакват ограничено въздействие върху техните доставки на втечнен природен газ (LNG) в случай на блокада на Ормузкия проток, но очакват газът да поскъпне поради по-високите цени на петрола, заяви в сряда нейният председател Такаши Учида, съобщава Ройтерс.

Иран заплаши да затвори Ормузкия проток, ако сметне за необходимо, за да се защити от Израел. Тази заплаха дойде с оглед на ескалиралата преди дни конфронтация между двете държави, след като Техеран изстреля стотици ракети и дронове срещу Израел на 13 април като отмъщение за предполагаемия смъртоносен удар на Тел Авив срещу иранското посолство в Дамаск на 1 април, но почти всички бяха свалени. Израел каза, че ще отмъсти, като преди дни изглежда атакува, но само с няколко дрона, военен обект в Иран.

"Дори ако Ормузкият проток бъде затворен, няма да има голямо количествено въздействие върху Япония или по-специално върху доставчиците на газ за домакинствата, тъй като ние купуваме само няколко процента от целия ни внос на LNG от Катар", заяви на пресконференция Такаши Учида.

Той посочи, че Япония, която е вторият по големина вносител на суперохладено гориво в света, внася само 4-5% от близо 70-те милиона метрични тона LNG от Катар.

Ормузкият проток минава между Персийския залив и Оманския залив и осигурява ключов маршрут за корабоплаване. Около една пета от обема на общото световно потребление на петрол преминава през пролива на дневна база. Средно 20,5 милиона барела на ден суров петрол, кондензат и петролни продукти са преминали през Ормуз през периода януари-септември 2023 г., показват данни на анализаторската компания Vortexa.

Но Такаши Учида, който също така е председател на Tokyo Gas, предупреди, че цените на втечнения природен газ могат да бъдат значително засегнати от нарастващите цени на суровия петрол, тъй като много от техните дългосрочни договори са свързани с петролния индекс.

"Що се отнася до цените, суровият петрол на Саудитска Арабия минава през Ормузкия пролив, което означава, че блокадата може да доведе до значително увеличение на цените на суровия петрол", предупреди той.

"Тъй като цените на LNG са свързани със суровия петрол в голям брой дългосрочни договори, цените на втечнения газ могат да се покачат заедно с цените на суровия петрол", добави той.

Междувременно газовите фючърси с доставка през май на нидерландския хъб TTF поскъпват в началото на днешната търговия с 2% към 29 евро за мегаватчас, но след като през последните дни на търговия се върнаха под 30 евро, отстъпвайки от ценовите върхове малко под 34 евро/MWh (най-високи нива от 5-и януари) в резултат на отслабване на опасенията за нарушаване на доставките на втечнен газ от Близкия изток след индикациите за намаляване на напрежението между Израел и Иран.

Графики на газовите TTF фючърси (в евро за мегаватчас) и на петрол Брент (в долари за барел)



По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени