Във вторник TikTok и нейната компания майка ByteDance Ltd. официално заведоха дело срещу правителството на Съединените щати относно одобрения през април закон, който потенциално може да забрани платформата за социални медии да работи в страната, позовавайки се на нарушения на Първата поправка на Конституцията на САЩ, съобщава Ройтерс.
Компаниите заведоха делото си в Апелативния съд на САЩ за окръг Колумбия, твърдейки, че законът нарушава Конституцията на САЩ на редица основания, включително нарушаване на защитата на свободата на словото от Първата поправка на Американската Конституция. Законът, подписан от президента Джо Байдън на 24 април, дава срок на компанията ByteDance до 19 януари да продаде TikTok или ще бъде изправен пред забрана в страната.
"За първи път в историята Конгресът прие закон, чийто предмет е една единствена социална платформа и който закон налага постоянна, национална забрана и забранява на всеки американец да участва в уникална онлайн общност с повече от 1 милиард души по света", посочва TikTok в мотивите за заведеното дело.
TikTok настоява, че аргументът, че американската страна е загрижена за националната си сигурност, е недостатъчен, за да ограничи правото на свобода на словото.
В мотивите към заведеното делото също така се казва, че продажбата на компанията "просто не е възможна: нито търговски, нито технологични, нито юридически... Няма съмнение: Законът ще наложи спирането на TikTok до 19 януари 2025 г., карайки 170-те милиона американци, които използват платформата, да замлъкнат и да не могат да комуникират по начини, които не може да бъде възпроизведен другаде".
Съдебният иск е най-новият ход на TikTok, за да изпревари усилията на САЩ да затвори платформата в страната, като същевременно компании като Snap и Meta се стремят да се възползват от политическата несигурност на TikTok, за да отнемат "долари за реклама" от своя конкурент.
Белият дом и Министерството на правосъдието на САЩ не отговориха веднага на исканията за коментар от агенция Ройтерс.