Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Си се среща с Орбан - "най-добрият приятел на Китай в ЕС"

Виктор Орбан със Си Цзинпин в Пекин.
Снимка: ЕПА/БГНЕС (архив)

Приемайки Си Цзинпин на последната спирка от европейската обиколка на китайския лидер в Европа, унгарският премиер Виктор Орбан ще има шанс да засили връзките между Пекин и неговия най-близък съюзник в ЕС, коментира днес АФП.

Си започна обиколката си с Франция – сърдечна визита, която обаче подчерта напрежението между Пекин и ЕС заради войната в Украйна и глобалната търговия. 

След посещение в Сърбия, партньор извън ЕС, Си ще пристигне тази вечер в Будапеща в рамките на първото си пътуване до Европа след 2019 г.

Той може да очаква топъл прием за преговори с Орбан, който е против официалната позиция на ЕС за отношенията с Китай.

"Ясно е, че това е визита с историческа значимост", коментира унгарският външен министър Петер Сиярто, който подчерта, че това е първо посещение на китайски президент от 20 г.

Орбан е привърженик на външна политика на "отваряне на изток", откакто се завърна на власт през 2010 г., и на стремеж към по-тесни икономически връзки с Китай, Русия и други азиатски държави.

Националистът премиер остава ангажиран със стратегията си, дори когато напрежението между западни държави и Пекин се засилва заради нарушения на правата на човека, Covid пандемията, търговията или руската инвазия в Украйна.

През последните годни централноевропейската страна с население 9,6 млн. души привлече големи европейски проекти, най-вече свързани с производство на батерии и електромобили.

Унгария става "все по-ценна за Пекин – и икономически, и политически", казва Тамаш Матура, доцент от Университета "Корвин".

Това е "последното явно и открито прокитайско правителство", допълва Матура.

Миналия октомври Орбан бе единственият лидер от ЕС, който участва във форум, посветен на флагманския проект на Си "Един пояс, един път" в Пекин.

А през 2015 г. Унгария стана първата европейска държава, която се присъедини към проекта, която има за цел да съживи т.нар. Път на коприната посредством глобални транспортни мрежи и инфраструктура с помощта на китайски заеми.

По публикацията работи: Георги Николов
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна