Оборотът при търговията на дребно в България се свива през март 2024 г. с 0,6% спрямо предходния месец, когато беше отчетено повишение с 0,3%, а производството в сферата на бизнес услугите се повишава слабо през февруари с 0,1%, показват данни на Националния статистически институт (НСИ).
През март е регистрирано намаление на оборота при търговията на дребно с нехранителни стоки, без търговията с автомобилни горива и смазочни материали, с 2,3%, както и при хранителните стоки, напитки и тютюневи изделия - с 0,8% и при автомобилните горива и смазочните материали - с 0,4%.
По-съществен спад с 4% е отчетен при търговията на дребно с компютърна и комуникационна техника, при търговията на дребно чрез поръчки по пощата, телефона или интернет има понижение с 3,8%, а при търговията с фармацевтични и медицински стоки, козметика и тоалетни принадлежности - с 3,3%.
Повишение с 1,3% се наблюдава при търговията на дребно с текстил, облекло, обувки и кожени изделия, посочва НСИ.
Спрямо година по-рано се наблюдава слабо увеличение на оборота в търговията на дребно с 0,3% през март след ръст с 3,2% през февруари.
Солидно увеличение с 8,6% е отчетено при търговията на дребно с нехранителните стоки, напитки и тютюневи изделия, докато при търговията с автомобилни горива и смазочни материали има спад с цели 15,5 на сто спрямо март 2023 г.
Ръст с 22,3% на годишна база е отчетено при търговията с текстил, облекло, обувки и кожени изделия, докато при търговията на дребно с компютърна и комуникационна техника има спад с 9,2%, а чрез поръчки по пощата, телефона или интернет - понижение с 5,7 на сто.
НСИ представи и последни данни, показващи слабо нарастване на производството в сферата на бизнес услугите през февруари с 0,1% спрямо януари, когато имаше увеличение с 1,1%, като това представлява повишение за шести от последните седем месеца (след стагнация през миналия септември).
Спрямо февруари 2023 г. индексът на производството в бизнес услугите нарасна с 3,6% след повишение с 4,2% в началото на 2024 г. Това представлява трето поредно увеличаване в сферата на услугите след трайния спад, регистриран през периода април - ноември 2023 г.
Увеличение спрямо предходния месец е регистрирано в сектора "Операции с недвижими имоти" - с 3,2%, в "Хотелиерство и ресторантьорство" - с 1,4%, "Професионални дейности и научни изследвания" - с 0,2%, "Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения" - с 0,2%, и "Транспорт, складиране и пощи" - с 0,6%. Спад с 4,3% обаче е отчетен в сектора "Административни и спомагателни дейности".
Спрямо февруари 2023 г. най-солиден растеж с 9,3% е отчетен при "Хотелиерство и ресторантьорство", следван от "Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения" - с 6,3%, при "Транспорт, складиране и пощи" - с 2,1%, "Операции с недвижими имоти" - с 2,0% и при "Административни и спомагателни дейности" - с 0,8%. Намаление на годишна база се наблюдава при и "Професионални дейности и научни изследвания" - с 0,7%.