Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

След растеж с 0,6% през първото тримесечие на 2024 г.:

Британската икономика се измъкна от рецесията

Икономиката на Обединеното кралство се измъкна от "техническата" рецесия, в която се оказа през втората половина на миналата година, след като БВП нарасна с 0,6% през първото тримесечие на 2024 г., показват предварителните данни на официалната британска статистика ONS.

В рамките само на месец март британската икономика се разшири с цели 0,4% спрямо февруари, когато нарасна с 0,2% (възходяща ревизия от предишна оценка за растеж с 0,1%), докато очакванията бяха за доста по-сдържана експанзия с 0,1 на сто.

Секторът на услугите допринесе в най-голяма степен за икономическия растеж през март, като се повиши с 0,5% спрямо месец по-рано, когато нарасна с 0,3 на сто. Индустриалното производство пък се повиши с 0,2% след скок с 1% през февруари, като промишленото производство се разшири с 0,3% след ръст с 1,2% през втория месец на годината. В същото време строителното производство се сви с 0,4% спрямо февруари, когато отбеляза още по-солиден спад от 2 на сто. 

Графика на БВП (тримесечие за тримесечие)


Много силните данни за март и по-добрите от предварителни оценки данни за февруари допринесоха за изненадващо солидното увеличаване на британския БВП през първото тримесечие с 0,6% спрямо последните три месеца на 2023 г. Това е най-солидното представяне на британската икономика от две години насам, като силната експанзия в началото на настоящата година сложи край на "техническата рецесия" през втората  половина на миналата година, когато БВП се сви с 0,1% през третото и с 0,3% през четвъртото тримесечие.

Основна подкрепа за възстановяване на британската икономика през първото тримесечие оказа сферата на услугите, която се повиши с 0,7%. Индустриалният сектор също отбеляза солиден ръст от 0,8%, като най-голям принос за това оказа промишленото производство и по-специално производството на транспортно оборудване, което нарасна с цели 5,7%. Секторът на строителството обаче отбеляза спад с 0,9 на сто.

Потребителските разходи, които също са важен двигател за британската икономика, се увеличиха през първото тримесечие с 0,2%, водени от разходите за жилища, вода и горива, отдих и култура, ресторанти и хотели. От друга страна, туризмът се отрази отрицателно върху икономическия растеж. Държавните разходи пък се повишиха с 0,3%, отразявайки по-високата икономическата активност в здравеопазването и транспорта. Вносът се сви с 2,3%, докато износът намаля с едва 1%, като нетният търговски баланс също допринесе за растежа на британската икономика в началото на тази година.

Британският министър на финансите Джереми Хънт заяви, че днешните данни показват, че Великобритания вече не е в рецесия и са доказателството, че икономиката е започнала да се измъква от дъното.

"Бяха няколко трудни години, но днешните данни за растежа са доказателство, че икономиката се връща към пълното си здраве за първи път след коронавирусната пандемия", посочи той.

Освен това Хънт спомена, че страната има "най-добрите перспективи сред европейските страни от Г-7 през следващите шест години", тъй като заплатите се увеличават по-бързо от инфлацията, докато цените на енергията спадат.

Междувременно британският премиер Риши Сунак заяви в публикация в медийната платформа "X", че последните данни сочат за факта, че икономиката "се измъква от дъното". 

По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна