Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Интересът на европейските фирми към инвестиции в Китай достигна рекордно дъно

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Делът на европейските компании, които класират Китай като водеща инвестиционна дестинация, достигна рекордно ниско ниво, съобщи в петък Търговската камара на ЕС в Китай, предупреждавайки, че може да отнеме години, за да се възстанови доверието във втората икономика в света, съобщават Ройтерс и Блумбърг.

В последното си проучване за бизнес доверието Европейската търговска камара в Китай отбелязва, че перспективите за правене на бизнес в Китай са на най-ниските нива в 20-годишната история на това проучване, като над една четвърт от анкетираните са песимистични относно текущия си растежен потенциал и 44% от тях имат негативно отношение към бъдещите перспективи. 

Само 13% от анкетираните европейски фирми гледат на Китай като топ дестинация за инвестиции, което е най-ниското ниво от началото на това проучване през 2010 г. и представлява солиден спад от 27% на това мнение през 2021 г. и 16% през 2023 г. Сега компаниите пренасочват инвестициите, за да смекчат въздействието от "отделянето" от Китай, както и да намерят възможности другаде, сочи още проучването, публикувано в петък.

Притесненията относно икономическото забавяне на Китай се засилиха през 2024 г., като 55% от респондентите го класираха сред трите най-големи бизнес предизвикателства в сравнение с едва 36% предходната година. Над половината от анкетираните компании планират да намалят разходите, като всяка четвърта от тези фирми иска да направи това чрез намаляване на броя на служителите.

"Компаниите продължават да пренасочват инвестиции, които първоначално бяха планирани за Китай, към алтернативни пазари, които се възприемат като по-предсказуеми, надеждни и прозрачни", посочи Търговската камара.

Резултатите от проучването подчертават намаляващата привлекателност на Китай за чуждестранните фирми, въпреки обещанието на президента Си Цзинпин през миналия ноември да предприеме повече мерки, за да улесни достъпа до втората по големина икономика в света.

Ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и френският президент Еманюел Макрон призоваха п-рано тази седмица Си Цзинпин да осигури по-балансирана търговия с Европа, но китайският лидер даде малко индикации, че е готов да предложи големи отстъпки, докато беше на визита в Париж.

Според Търговската камара европейските фирми изпитват затруднения, като броят на компаниите, отчитащи увеличение на приходите, също е най-ниският в историята. В тандем с това близо 40% от анкетираните посочват, че болнавата и несигурна икономика на Китай е най-голямото им бизнес предизвикателство, като забавящата се глобална икономика е поставена на второ място, посочена от 15% от анкетираните компании. 

По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна