Във вторник американският производител на чипове Intel представи нови чипове с изкуствен интелект (ИИ или AI) за центрове за данни, като компанията се опитва да се изправи срещу конкурентите Nvidia и AMD, които показаха през последните два дни предстоящи си миркопроцесорни чипове, съобщава CNBC.
Процесорът Xeon 6 на Intel ще осигури по-добра производителност и енергийна ефективност за центрове за данни с висок интензитет на натоварване в сравнение със своя предшественик, заяви изпълнителният директор на технологичния гигант Патрик Гелсингер по време на техническата конференция Computex в Тайван.
Съобщението идва, след като конкурентите Nvidia и AMD пуснаха нови AI чипове, съответно в неделя и понеделник, борейки се за лидерство в процъфтяващата индустрия.
Представянето на новите чипове идва и шест месеца, след като Intel пусна своите процесори Intel Xeon от 5-то поколение за работни натоварвания на центрове за данни и два месеца след обявяването на процесора Gaudi 3 за обучение и внедряване на ИИ модели.
Днес Intel също така разкри, че цените на ИИ ускорителите Gaudi 2 и Gaudi 3 са по-ниски от тези на конкурентните чипове.
"Клиентите търсят високопроизводителни, рентабилни генеративни ИИ обучения и извеждане на решения и започнаха да се обръщат към алтернативи като Gaudi. Те искат избор. Те искат отворени софтуерни и хардуерни решения и време за пускане на пазара на решения при драматично по-ниски Общи разходи за притежание (TCO)", каза Гелсингер. Общата цена на притежание е финансова оценка, предназначена да помогне на купувачите и собствениците да определят преките и непреките разходи за продукт или услуга.
Intel също така разкри подробности за архитектурата на своите предстоящи процесори Lunar Lake, "за да продължи да развива категорията на AI PC (чипове с ИИ за компютри)". Чиповете Lunar Lake, които се очаква да бъдат доставени през третото тримесечие, ще се конкурират с тези на Nvidia и AMD, които са специално проектирани за AI PC.
Intel се опитва да настигне Nvidia и AMD, след като до голяма степен беше встрани от "лудостта" на изкуствения интелект, която накара технологични гиганти като Meta, Microsoft и Google да изкупуват възможно най-много чипове на Nvidia.
И Nvidia, и AMD очертаха пътни карти за нови чипове за центрове за данни на годишна база. В неделя Nvidia разкри новите си чипове Rubin, които да наследят предишния модел Blackwell, който току-що беше обявен през март. AMD има подробни графики за нови ускорители Instinct всяка година до 2026 г.
За разлика от дизайнерите на чипове на Nvidia и AMD, Intel не само проектира своите чипове, но и ги произвежда. Производственият бизнес на компанията обаче изпитва трудности, записвайки по-голяма оперативна загуба на стойност 7 млрд. долара през 2023 г. спрямо предходната година.
Освен това компанията загуби предимството си в производството на чипове от задгранични конкуренти като Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC).
CNBC обаче отбелязва, че държавното финансиране за близо 20 млрд. долара по програми по Закона за чиповете и науката от 2022 г.(CHIPS and Science Act) от администрацията на президента Джо Байдън може да помогне на Intel да напредне в производството на полупроводници и в научноизследователската и развойна дейност.