15 души са установени като участници в схема за източване на пари чрез интернет банкиране на клиенти на български банки, съобщиха от ГДБОП.
Задържани са 13 души, участници в схемата. Те са успели да прехвърлят към свои сметки и криптоплатформи между 800 000 и 1 милион лева. Това съобщи Асен Кунчев от ГДБОП.
"В дирекция "Киберпрестъпност" се получиха множество сигнали от български граждани за нерегламентиран достъп до тяхното интернет банкиране, впоследствие нерегламентирано - трансфери на паричните им средства. След няколкомесечна работа на дирекция "Киберпрестъпност" към ГДБОП сме установили 15 лица, които са съпричастни към въпросната престъпна дейност, като част от тях са технически грамотни - хакери, като тяхната роля и функция е била да придобиват достъп до интернет банкирането на клиентите на банките, да осъществяват нерегламентирания достъп и да осъществяват нерегламентиран трансфер на паричните средства към предварително изградена мрежа от финансови мулета, както и до системи за електронно разплащане, и до платформи за търгуване с криптовалути", обясни той.
Специализираната полицейска операция е проведена на 4 юни под ръководството на Софийската градска прокуратура.
Антимафиотите са претърсвали адреси в София, Варна, Казанлък, Самоков, селата Железница и Медковец.
От ГДБОП дадоха подробности как са били прехвърляни парите:
"Изпращани са по сметки на финансови мулета, които предварително са им откривани сметки в български банки, теглени са от банкомати. Част от паричните средства са изпращани в борси за търгуване с криптовалута с цел по-лесното им усвояване и съответно за легализиране на техния произход", каза още Кунчев.
На трима от обвиняемите е наложена мярка за задържане до 72 часа, но прокуратурата ще иска постоянен арест. Други 7 са с парична гаранция в размер между 5 000 и 10 000 лева, а един е с мярка "подписка".