УАСГ е класиран в топ 100 на 35 място от общо 1320 световни университета в областта на архитектурата и строителното инженерство. Тази висока позиция е следствие на успешното участие на талантливите студенти в организираните в последните години конкурси и работата на преподавателите им.
"Това признание е много значимо както за университета по архитектура, строителство и геодезия, така и за студентите и академичната ни общност, и е постижение на колегите от всички университети", заяви в предаването "Следобед за любопитните" доц. инж. Лъчезар Хрисчев – зам.-декан на Строителния факултет. Наистина това, според него, е добър атестат, но и доста задължаващ, защото ще трябва да се поддържа постигнатото ниво.
"На практика това показва, че българското образование в никакъв случай не е по-лошо от това, което се дава в западните университети, напротив, в много отношения, то е с много теоретични знания и много практическия умения, т.е. завършилият студент е почти готов веднага да започне работа. Това е допълнено и с възможност за индивидуална работа на всеки студент", споделя в ефир колегата му проф. инж. Николай Рангелов.
"Това признание показва една системна работа, насоки и усилия на преподаватели и студенти, като отразява и подготвеността на всички обучаващи се. Като човек, който е и практикувал вече, мога да кажа, че всеки, завършил УАСГ, превъзхожда всеки, който няма това образование. Добре би било в бъдеще да се създаде една общност – от завършили университета и представители на бизнеса, което ще подпомогне развитието на училището и на самите млади кадри", категоричен е студентът последна година Димитър Пенчев.
"Идеята за българско висше техническо образование се заражда още през 1882 година по инициатива на братята Евлоги и Христо Георгиеви, като в тяхното завещание, оставяйки 6 млн. златни лева, е било записано да се изгради висше техническо училище, с насоченост и приложение към индустрията.
След Освобождението много млади българи са се обучавали в Германия, Швейцария и други държави, след което се завръщат в България и някои от тях остават като преподаватели тук. През тези повече от 80 години от своето съществуване УАСГ е дал образование на хиляди инженери и архитекти, които са изградили голяма част от съвременните обекти у нас", информира доц. инж. Лъчезар Хрисчев.
За постиженията, предизвикателствата и бъдещето на съвременното инженерно строително образование говорят доц. инж. Лъчезар Хрисчев, проф. инж. Николай Рангелов и Димитър Пенчев в предаването "Следобед за любопитните".
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Снимки – УАСГ и БНР