Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Колко бира ще се изпие на това Европейско по футбол?

Людмил Фотев за феномена на бирата в новата си книга - "Езиците на бирата"

3
Людмил Фотев (крайният вляво) - член на журито, по време на 5-я Международен конкурс за домашно пиво, заедно с Темелко Пампов, председател на Асоциацията на домашните пивовари, и Лоренцо Дабове, един от най-изтъкнатите европейски експерти и автори на книги
Снимка: Ани Петрова

Колко бира ще се изпие на това Европейско по футбол, никой не знае. Може би след края на първенството, някой някъде ще съобщи и това сред любопитните новини. Бира има и това е сигурно. Тя върви ръка за ръка с играта и вдига градуса на спортните вълнения.

И Европа и светът обаче познават бирата много преди футболът да стане популярен. Рекламите на бира тези дни са част от маркетингова стратегия, която свързва продукта с емоцията от състезанието. 

Историята на бирата е много по-стара и емоционалните слоеве в питието всъщност са многобройни. Минали са хиляди години, в които човекът старателно е усъвършенствал уменията си да прави бира и днес това питие може да претендира за лукс и изисканост, за блясък и подбрана компания. А защо не и за специална музика. Такава, по-бавна, трансконтинентална, кадифено мека и спокойна.

В такава обстановка на по бира може да се разберете с всеки, на който и език да говори. Бирата ще превежда, ще разказва своята история и ще събира с нея все повече почитатели.


"Моят приятел Жоро Корназов казва в клипа към книгата - "Бирата е като джаза и джазът е като бирата - смесица на стилове и на влияния, каза в "Нощен Хоризонт" Людмил Фотев, колега в Българското национално радио, човекът, който е посветил години в изучаването на феномена на бирата и този негов разказ излиза в новата му книга със заглавието "Езиците на бирата".

Всъщност това е азбуката на бирата, историята ѝ от първата сварена бира, образът на бирата през вековете и ролята ѝ в обществата

Людмил Фотев е радиоводещ, джазмен, международен съдия на конкурси за бира, арбитър-дегустатор.

"Бирата и европейското по футбол - да, много бира ще се изпие, а аз където и да съм, опитвам от хубавата бира.


Най-голямата тенденция в последните 3 години, аз съм разказал за това и в книгата, е нашествието и то в положителен смисъл на безалкохолна бира. Това се пие и сега по стадионите на Европейското по футбол, така ще бъде и на Олимпийските игри в Париж.

За първи път безалкохолната бира ще бъде генерален спонсор на тези световни събития.

Но да се върнем в историята, когато е имало игри на Олимпиадите в Древна Елада. Тогава виното е било забранявано и са внасяли от финикийците бира.

Такива неща разказвам в книгата и е много интересно да се заровиш в историята и в съдбата на бирата. Тя е била и част от религиозни обети, бирата се е варяла с такава цел, тя има връзка с това хората от номадски племена да се превърнат в уседнали хора и те започват да сеят ечемик, пшеница и така че, не се знае кое е първото..., сподели Фотев.

Първата книга на колегата от БНР е "Езикът на бирата", писана преди 15 години, а сега заглавието е "Езиците на бирата". Едната книга е продължение на другата.

"Сега вече има огромно разнообразие от бири, имаме голям избор, допълни Фотев. А колко бири биха изпили 200 хиляди шотландци на мача Германия - Шотландия - умножи го по две от това, което българите биха изпили и може да се получи бройката..., допълни Фотев.

По думите му бирата развързва езиците на хората и създава приятелства по цял свят. А самият него са го мислели за бирен писател, бирен журналист.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени