Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Психологът Пламен Димитров представя

Питър Левин за психичната травма и езика на тялото

Питър Левин е изключителен изследовател на травмата, зависимостите и проблемите, които спират развитието на личностния ни потенциал. Днес всички сме зависими от много неща – никотин, наркотици, алкохол, а в добрия смисъл и от обичта от грижата на другите.

С психолога Пламен Димитров представяме книгата "Безмълвен глас – как тялото се възстановява от травмата“ с предговор от Габор Мате.

Левин е безспорна величина и книгите му са много достъпни за широката публика, не само за специалисти, призвани с професията си да помагат. Да кажем, че “травма“ на български се превежда като “рана“ - визираме душевната, психичната рана, различна от телесната, но все пак те са много свързани. 

Питър Левин е изследователски и чисто практически насочен специалист, обучил огромен брой терапевти в световен мащаб. Предстои да излезе и неговата автобиография, в която той описва себе си, как се е чувствал полезен или се е учил да бъде полезен на хора с различни травми и страдания.

Психичната травма е в основата на неговия психосоматичен метод, той мобилизира естествените ресурси на тялото, търси дълбоките причини и механизми, чрез които травмата може да носи страдание цял живот, дори да е била предизвикана от една невинна ситуация.

"С "Безмълвен глас“, авторът разказва за тялото. Тялото, което ни говори непрекъснато, но не използва думи, а сетивността ни, тук и сега. В метода си Питър Левин използва соматичната чувствителност, за да преработи минали преживявания. И нещо много важно – психичната травма не работи като физическата, при нея причинно-следствените връзки не са само минало, настояще. Човекът има способността да символизира - чрез речта, думите. Другите видове не изпитват такава психично-здравна криза, каквато е тя при хората", подчерта психологът Пламен Димитров.

Как ранно-детските преживявания се оказват свързани с нашите зависимости. Важността на връзката между ум и тяло. Според Левин, душата не е някъде другаде, освен в нашето тяло, а то функционира само в реално време.

Много хора не живеят в реалността, а във въображението, което обаче има две страни – може да ни изведе в рая, но може и да ни държи дълбоко в рая, посочи още психологът.

По думите му, методът на Питър Левин ни насочва да изследваме първо на малки стъпки – какво ни казва тялото за живота ни и как да го живеем по-правилно.

Още интересни аспекти за безмълвния глас на тялото и нашата психическа устойчивост, можем ли да се доверим на различни практики или техники - чуйте в разговора на Даниел Ненчев с психолога Пламен Димитров.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна