Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Външните министри от ЕС одобриха 14-ия санкционен пакет срещу Русия

Снимка: Алами/Ройтерс

ЕС ще забрани услугите, свързани с прехвърлянето на руски втечнен природен газ на територията си с цел прехвърлянето му към трети страни. Това се съдържа в 14-ия пакет санкции срещу Русия, одобрен от страните членки на Съюза.

Забраната важи за прехвърляне на товара от един на друг кораб или от кораби към брега, както и претоварване. Тя не засяга вноса, а единствено реекспорта към трети страни през ЕС.

Освен това ЕС ще забрани нови инвестиции, както и снабдяването със стоки, технологии и услуги за завършването на изграждащи се проекти, свързани с втечнения природен газ като тези в Мурманск и Арктика.

На терминали в ЕС, които не са свързани със системите за природен газ, се въвеждат ограничения за вноса на руски втечнен газ.

Новият санкционен пакет също така предоставя на ЕС повече инструменти за справяне със заобикалянето на санкциите. Санкциите са насочени и срещу 116 физически и юридически лица, които са замесени в "действия, подкопаващи или застрашаващи териториалната цялост, суверенитета и независимостта на Украйна", отбелязва ЕК.

ЕС задейства допълнителни инструменти срещу заобикалянето на санкциите. От компаниите майки в ЕС ще се изисква да гарантират, че техните клонове в трети страни не участват в никакви действия, водещи до резултат, който санкциите целят да предотвратят.

С цел борба с реекспорта на предмети, открити на бойното поле в Украйна или от критично значение за руските военни системи, операторите от ЕС, продаващи такива стоки на трети страни, ще трябва да прилагат механизми за надлежна проверка, способни да откриват, оценяват и смекчават рисковете от реекспорт към Русия.

Съветът реши също така да забрани използването на Системата за предаване на финансови съобщения (SPFS), разработена от руската Централна банка за неутрализиране на ефекта от ограничителните мерки.  На дружествата от ЕС, действащи извън Русия, ще бъде забранено да се включват към нея.

Страните членки въвеждат и забрана за трансакции с базирани извън ЕС кредитни и финансови институции и с доставчиците на услуги с криптовалута. Това ще става в случаи, когато тези дружества осигуряват трансакции, подкрепящи руската отбранително-промишлена база чрез износа, доставките, продажбата, трансфера или превоза към Русия на стоки и технологии с двойна употреба, чувствителни и бойни стоки, огнестрелни оръжия и боеприпаси.

Европейският съюз също така ще добави 27 кораба към списъка си със санкционирани субекти като част от последния си пакет от санкции срещу Русия. В списък се включват танкери за петрол и втечнен природен газ, заявиха през Ройтерс два източника, запознати с въпроса.

Последният списък, видян от Ройтерс, включва 19 кораба, свързани с енергетиката, включително две руски плаващи единици за регазификация - Saam и Koryak.

Списъкът включва и кораби, които са транспортирали отбранително оборудване за Русия, както и товарния кораб "Енисей", за който ЕС твърди, че е превозвал откраднато украинско зърно.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна