Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На 27 юни, четвъртък, в Аулата на Софийския университет

30 г. дипломатически отношения на България с Малтийския орден

Н Пр.Урсула Хофтер Дзуколи (вдясно) и Ива Михайлова от посолството на Малтийския орден

През 2024-та Суверенния Малтийски орден отбелязва 30 години от установяването на дипломатически отношения с Република България.

По този повод в София се организира Международна конференция "Дипломация и хоспиталиерна мисия", която ще се проведе на 27 юни (четвъртък)  от 9:30 ч. в Аулата на Софийския университет "Св .Климент Охридски".

По този повод специални гости в БНР-Радио София бяха посланикът на Малтийския орден в страната ни – Н. Пр. Урсула Хофтер Дзуколи и Ива Михайлова – заместник -ръководител на Мисията в България.

"За мен е голяма чест, че именно днес, когато е нашият национален празник на св. Йоан Кръстител, за първи път съм в Българско национално радио", посочи тя.

Малтийският орден е основан реди 930 години в Йерусалим от средновековни рицари представители на различни Европейски нации – германци, италианци, испанци и французи в помощ на обикновените поклонници, които пристигали в града след дълго пътуване, изранени от пътя, без има къде да спят. Така рицарите, които произхождали от богати семейства, решили да направят първата болница и да приютят в нея всички поклонници, разказа НпУрсула Хофтер Дзуколи.
Повече за древната история на Малтийския орден, може да проследите в разговора.  

В по-нови времена орденът се установява в Рим под егидата на Ватикана. За да осъществи своите стратегически цели, император Наполеон е искал да завоюва Малта. Малтийският орден е отказал да участва във войната между католици и християни, затова те си тръгват от о. Малта, оставяйки го на Наполеон.

Малтийският орден е съставен от различни нации, но няма население, в смисъл на държава, а се състои от 13 500 хил. членове, за които съществува условието да бъдат католици. Освен членовете, в ордена има и хиляди доброволци
Орденът има много малка екстрена територия в рамките на италианската република, разказа още посланикът. Ръководна функция в Малтийския орден  изпълнява Суверенния съвет, ръководен от Великия магистър, който доскоро е трябвало да отговаря на условието да бъде европеец, католик и да има обети за бедност, за целомъдрие и послушание. Настоящият Велик Магистър е канадец от Отава, силно религиозен, монах от много години.

Хронологията на отношенията с България е продиктувана от геополитическите събития. Отношения между Малтийския орден и България са могли да бъдат установени едва след падането на Берлинската стена, изтъкна Н.Пр. г-жа Урсула Хофтер Дзуколи. Началото на официалните дипломатически отношения датират от 11 ноември 1994 година. В страната ни Суверенния Малтийски орден е познат с редица благотворителни проекти, свързани с болнично оборудване на различни медицински центрове, грижа за бездомни, бежанци и нуждаещи се през зимните месеци, актуални проекти: "Творческа ваканция" и "Програма за развитие на младежи, живеещи в социални домове". Проектът "Пожелай си нещо", инициатива на Малтийският орден, е изготвен за тяхната професионална реализация.

Малтийският орден има един девиз – Защита на вярата и помощ към бедните и болните.  

Международната конференция "Дипломация и хоспиталиерна мисия“ има за цел да отбележи 30 г. от дипломатическите отношения с България, да направи събитието по-видимо, за да бъде и Суверенният Малтийски орден по-познат в България, поясни НП Урсула Хофтер Дзуколи.

По повод годишнината ще бъде издадена и специална пощенска марка.

Чуйте още за програмата на предстоящото събитие, от разговора на Боян Бочев.

По публикацията работи: Спаска Давранова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна